Moravskoslezským kriminalistům se podařilo dopadnout fantoma internetových bazarů. Mravenčí práce vedla k objasnění celkem 71 případů s celkovou škodou přesahující čtvrt milionu korun.
„Vzhledem k tomu, že poškozenými jsou lidé napříč celou Českou republikou, probíhaly výslechy osob také ve spolupráci s policisty z jednotlivých krajů. Někteří poškození se na strážce zákona obrátili s oznámením sami, další byli v rámci operativní činnosti policistů dohledáni. Frýdecko-místečtí kriminalisté sdělili devětadvacetiletému muži z Jihomoravského kraje obvinění ze spáchání přečinu podvodu,“ shrnula mluvčí policie Kateřina Kubzová.
Muž měl během deseti měsíců na různých inzertních internetových portálech nabízet pod svým skutečným jménem, ale také dalšími smyšlenými jmény, různé zboží. Jednalo se nejčastěji o herní konzole, hry, léčivý přípravek a také palivové dříví. Se zájemci o koupi se měl vždy domluvit na záloze či platbě předem. Po zaslání peněz na účet se však poškození objednaného artiklu nikdy nedočkali.
„Muž měl ke své „výdělečné činnosti“ používat několik bankovních účtů a s kupujícími komunikovat z různých e-mailových adres či telefonních čísel. V několika málo případech obviněný poškozeným peníze zaslal zpět poté, co jej upozornili, že věc oznámí policii. U výslechu se obviněný ke skutkům doznal s tím, že takto získané peníze měl použít na hazardní hry a sázky. Svého jednání litoval. Nyní hrozí muži, který již byl v minulosti odsouzen za obdobnou trestnou činnost, až pětiletý pobyt za mřížemi,“ dodala mluvčí policie.
Policisté opět upozorňují, aby byli lidé při nákupech přes internet obezřetní. „Za zboží nedoporučujeme platit předem, ale nechat si jej poslat na dobírku,“ uzavřela Kubzová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Paráda. Teď bude čas na Hřebičíka z Benešova, kde jsou škody v desítkách milionů. Modus operandi totožný.