Dnes, 16:02
Některá města v Moravskoslezském kraji se začala připravovat na případné problémy kvůli hlášenému intenzivnímu dešti a svolávají povodňové komise. Města a hasiči na svých webových stránkách či sociálních sítích upozorňují na hrozící rizika spojená s předpovědí meteorologů. Zároveň připomínají, jak by se lidé měli chovat nebo se na příchod extrémních srážek připravit. Například Třinec na Frýdecko-Místecku rozdává pytle s pískem, zjistila ČTK. Hejtman Josef Bělica (ANO) po dopoledním zasedání povodňové komise Moravskoslezského kraje uvedl, že situace v regionu není dramatická.
„Nicméně srážkové úhrny, které mají spadnout na území Beskyd a Jeseníků, také nejsou úplně triviální. Povodňová komise doporučila obcím v ohrožených oblastech průběžně kontaktovat provozovatele kempů, tábořišť a ubytovacích zařízení v blízkosti zejména drobných vodních toků, předávat jim informace o možném nebezpečí a v případě nutnosti přijmout nezbytná opatření," uvedl hejtman Josef Bělica. Dodal, že prognózy meteorologů má kraj k dispozici od pondělí, obvolal proto primátory a starosty obcí, které by podle předpovědí mohly být vydatným deštěm nejhůře postiženy.
Například v Třinci se povodňová komise sešla už ráno. Mluvčí magistrátu Stanislav Cieslar řekl, že město připravilo i konkrétní pomoc pro obyvatele. Ve spolupráci s Třineckými železárnami se mu totiž podařilo zajistit písek, který se od 11:00 vydává na parkovišti u sportovní haly STaRS.
Povodňová komise doporučila obcím v ohrožených oblastech průběžně kontaktovat provozovatele kempů, tábořišť a ubytovacích zařízení v blízkosti zejména drobných vodních toků, předávat jim informace o možném nebezpečí a v případě nutnosti přijmout nezbytná opatření.
„Na místě budou pro občany Třince připraveny jednovrstvé látkové vaky do maximálního počtu deseti kusů, a to po předložení občanského průkazu," uvedl Stanislav Cieslar. Materiál se má vydávat přibližně do 17:00. Na místě budou pomocníci, kteří budou plnění koordinovat. K dispozici bude i nářadí. „Snažíme se přes naše komunikační zdroje dopředu informovat, aby se mohli občané v rámci svých možností co nejlépe postarat o své bezpečí a majetek," uvedla primátorka Věra Palkovská (Osobnosti pro Třinec).
Na možná rizika se připravuje například i Frenštát pod Radhoštěm na Novojičínsku. „Město začalo s intenzivní přípravou potřebných preventivních opatření, jejichž cílem je co nejvíce zmírnit případné škody. Připravují se všechny složky města, byly vyčištěny kanalizační vpusti a příkopy, připravují se pytle s pískem a probíhá kontrola a příprava dostupné techniky a tak dále," uvedl na webových stránkách města starosta Jan Rejman (Změna pro Frenštát). Zároveň vyzval obyvatele, aby se na případné povodně rovněž připravili s předstihem. Lidé by měli zkontrolovat okapy, svody, kanály a odtoky a zabezpečit si sklepy a garáže, okna a dveře. „Zabezpečte volně stojící předměty na zahradě, přemístěte vozidla na bezpečné vyvýšené místo a tak dále. Použijte i pytle s pískem, které jste získali od města při povodni v loňském roce," doplnil starosta.
Například mluvčí Karviné Monika Danková ČTK řekla, že tamní dobrovolní hasiči už v pondělí kontrolovali techniku a její funkčnost.
V Beskydech může za dnešek a středu napršet podle aktualizované výstrahy meteorologů až 180 litrů vody na metr čtvereční. V Jeseníkách to může být až 130 litrů. Podle předpovědi hydrologů mohou toky v povodí Olše překonat i třetí stupeň povodňové aktivity, tedy stav ohrožení, v Jeseníkách druhý, tedy pohotovost. Záležet ale bude na délce a intenzitě srážek. Výstraha meteorologů před extrémními srážkami aktuálně platí v regionu pro Český Těšín, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov a Třinec.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám