Do Třince dorazí bývalý studentský vůdce i vyšetřovatel válečných zločinů. Festival svobody připomene 35 let od sametové revoluce

Autoři | Foto se svolením UNESCO

Festival svobody připomene v Třinci 35 let od sametové revoluce. Na akci, která má ukázat význam demokratických hodnot a svobody projevu, vystoupí například vyšetřovatel válečných zločinů Vladimír Dzuro či bývalý studentský vůdce Martin Mejstřík. Festival se bude konat v prostorách třinecké knihovny 22., 23. a 25. listopadu. Za pořadatele to dnes řekla Adéla Majerová.

„Festivalem svobody v knihovně slavíme události před pětatřiceti lety. Ale nejen to. Poselstvím a cílem festivalu je potřeba neustále a naléhavě připomínat hodnoty, které jsou pro naši společnost klíčové. Patří k nim nejen demokracie a svoboda, či také kultivovaná společenská komunikace," řekla ředitelka Knihovny Třinec Martina Wolna.

Dodala, že Festival nabídne pohled do minulosti i přítomnosti, kdy se organizátoři zaměří na to, jakým způsobem se s principy svobody a spravedlnosti společnost vypořádává dnes a jak se vyrovnala s viníky totalitní minulosti.

Festival zahájí podcast Jindřicha Šídla a Jana Dobrovského, kteří svým specifickým pohledem přiblíží nejen výročí sametové revoluce. Následující den se v knihovně představí vyšetřovatel válečných zločinů v bývalé Jugoslávii Vladimír Dzuro, odbornice na odhalování internetových predátorů Natálie Terčová či bývalý studentský vůdce sametové revoluce v roce 1989 Martin Mejstřík, který nabídne autentické svědectví o cestě ke svobodě.

Vystoupí také lékař a účastník misí Lékařů bez hranic Tomáš Šebek, právník a kriminolog Jakub Drápal. „Festival vyvrcholí diskuzemi a debatami, které ukážou, že i 35 let po revoluci je naše demokracie živá a svobodná, i když neustále čelí novým snahám o její rozbití," řekla Majerová. Poslední den festivalu vystoupí herec Ondřej Vetchý a také koordinátor strategické komunikace státu Otakar Foltýn.

„Festival svobody bude celý listopad doprovázet výstava Paměť národa v Moravskoslezském kraji. Bude k vidění na náměstí T. G. Masaryka v Třinci. Představí události dějin 20. století v našem regionu prostřednictvím životních příběhů našich spoluobčanů, které natočili dokumentaristé ve studiu Paměti národa," řekla Majerová.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Karvinsko, Třinec, sametová revoluce, historie, 1989

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.