Počasí dnes0,2 °C, zítra0,8 °C
Středa 5. února 2025  |  Svátek má Dobromila
Bez reklam

Uplynulo pět let od tragické střelby v ostravské fakultní nemocnici. Ostravané si připomínají památku obětí

Přesně před pěti lety, 10. prosince 2019, došlo v ostravské fakultní nemocnici k jedné z nejtragičtějších událostí v kriminální historii České republiky. Střelecký masakr si vyžádal sedm obětí a dva vážně raněné. Pachatel činu zhruba tři hodiny po útoku spáchal sebevraždu.

Dvaačtyřicetiletý stavební technik Ctirad Vitásek tehdy krátce po sedmé ranní začal střílet v čekárně traumatologické ambulance. Žádné varování nepřišlo. Střelba na místě usmrtila šest lidí, další žena zraněním podlehla o dva dny později. Tragickou událost si i po letech připomínají lidé z celého kraje. Tradiční pieta se v den neštěstí koná u památníku obětem střelby před Fakultní nemocnicí Ostrava.

Ostravský masakr se počtem obětí stal třetím nejhorším v dějinách České republiky, a to po střelbě v Uherském Brodě v roce 2015 a střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze v roce 2023. Celkově šlo o třetí masovou střelbu od vzniku samostatného státu, z toho druhou v Moravskoslezském kraji.

Mezi mrtvými byli čtyři muži a tři ženy. Tragédie se výrazně dotkla příslušníků bezpečnostních složek. Na místě zemřeli dva pracovníci Vězeňské služby a manželka zaměstnance Celní správy ČR. Jeden z nich doprovázel k lékaři nezletilou dceru. Před střelcem ji zaštítil vlastním tělem. Generální ředitel VS Petr Dohnal udělil Petru Langovi in memoriam Medaili za statečnost a v roce 2022 mu prezident Miloš Zeman udělil in memoriam Medaili Za hrdinství.

Vitásek vstoupil s nelegálně drženou pistolí do čekárny traumatologie, kde bez varování, zblízka a v rychlém sledu zasáhl 9 pacientů.  Ve zmatku, který po útoku nastal, z nemocnice uprchl ještě před příjezdem policistů. Zastavil se za svou matkou, ke krveprolití se přiznal a oznámil, že se zabije. To skutečně později v Dehylově na Opavsku udělal. Podle očitých svědků nemířil cíleně k čekárně traumatologie. Nějakou dobu v nemocnici hledal, kde bude nejvíce lidí.

Proč střílel? Podle vyšetřovatelů byl pachatel přesvědčen, že trpí nevyléčitelnou chorobou. Na sociálních sítích uváděl, že trpí rakovinou. Lékaři ovšem k podobnému závěru nedošli, neměli ho tedy jak léčit, a útočník nabyl mínění, že mu nechtějí pomoci. Rozhodl se proto zabít, ale nechtěl v tom být sám. Policisté o tomto případu mluví jako o takzvané rozšířené sebevraždě. Na čin se podle kriminalistů připravoval několik dnů až týdnů, nešlo o spontánní skutek.

Vražednou zbraní byl model pistole CZ 75 ráže 9 milimetrů. Ten se běžně používá ve školách, úpravách ale může být funkční. Patřičné úpravy způsobily, že se zbraň při střelbě zasekávala, což zachránilo život řadě lidí.

Krátce po tragédii bylo u vchodu do polikliniky zřízeno provizorní pietní místo, kde mohli lidé zapálit svíčku či položit květiny. V průběhu roku 2020 před budovou vyrostl památník věnovaný obětem tragické střelby. Umělecká plastika evokující černou díru neboli mrtvé slunce je dílem ostravského sochaře Lukáše Dvorského. 

Oběti tragédie si lidé z Ostravy a okolí před budovou polikliniky FNO připomínají i dnes. 

Ohodnoť článek

Štítky Ostrava, výroční, Fakultní nemocnice Ostrava, střelba, pieta, tragédie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Uplynulo pět let od tragické střelby v ostravské fakultní nemocnici. Ostravané si připomínají památku obětí  |  Ostravsko  |  Z kraje  |  Ostravská Drbna - zprávy z Ostravy a Moravskoslezského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.