Kvalita ovzduší v Ostravě se stále zlepšuje. Loňský rok byl zřejmě jedním z nejčistších v historii monitorování, míní hygienici ze Zdravotního ústavu se sídlem v ostravské ulici Nad Obcí. Za poslední dekádu se průměrné koncentrace polétavého prachu ve městě snížily o desítky procent.
Překvapivé zlepšení kvality ovzduší vyplývá z výsledku měření na stanicích provozovaných Zdravotním ústavem. Za posledních deset let se průměrné koncentrace polétavého prachu PM10 snížily ve městě o 30 až 40 procent, v části Radvanice a Bartovice až o polovinu, řekli vedoucí Centra hygienických laboratoří Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě Lucie Hellebrandová a náměstek primátora pro životní prostředí Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu).
Čtvrtek, 23. ledna 2025, 17:00
Zastavení provozu v části zkrachovalé huti Liberty Ostrava loni vedlo k výraznému zlepšení kvality ovzduší v ostravských obvodech Radvanice a Bartovice. V minulosti patřily koncentrace některých škodlivých látek v těchto lokalitách k nejvyšším v ČR....
Mezi možné příčiny podle nich mimojiné patří zimy bez extrémně nízkých teplot, dlouhé a teplé podzimy, méně častý výskyt inverzního charakteru počasí, nízký počet smogových situací. Důležitou roli sehrála i výměna kotlů, opatření na významných zdrojích emisí vedoucí ke snížení prašnosti a jiných závažných znečišťujících látek či útlum hutní prvovýroby v podniku Liberty Ostrava.
„Stanice v Radvanicích a Bartovicích dosáhla nejnižších průměrných ročních hodnot v historii měření," uvedla Hellebrandová. Před deseti lety byly na stanici roční průměrné hodnoty PM10 na 42 mikrogramech na metr krychlový, zákonem stanovený limit je 40 mikrogramů na metr krychlový.
Denní limit, který je 50 mikrogramů na metr krychlový, byl tehdy překročen v 98 dnech, zákon přitom umožňuje 35 dnů. V minulosti byly i roky, kdy byly zákonné limity v této části města překročeny zhruba po dvě třetiny z roku, například v roce 2007 byl denní limit pro polétavý prach překročen ve 214 dnech.
Loni ale průměrné roční koncentrace PM10 dosáhly 21 mikrogramů na metr krychlový a mezní hranice pro denní limit byla překonána v deseti dnech. Například v horských oblastech, kde ústav rovněž provádí měření, je roční limit v průměru okolo 15 až 16 mikrogramů na metr krychlový, dnů s překročeným limitem jsou jednotky.
Například na stanici v Ostravě-Porubě, kde je dlouhodobě ve městě lepší kvalita ovzduší, byl loni roční průměr 20 mikrogramů na metr krychlový. Když tam v roce 1985 měření začínalo, bylo to 89 mikrogramů na metr krychlový. Navíc klesá i množství dalších znečišťujících látek, například benzo(a)pyrenu.
Hellabrandová připomněla, že v roce 2026 má začít platit nový zákon o ochraně ovzduší. Zpřísní některé limity, což by ovšem pro Ostravu mohlo znamenat, že se opět dostane mimo zákonné hranice.
Město musí pokračovat v dalších ekologických opatřeních, míní Boháč. „Podporujeme obměnu kotlů, financujeme výsadbu izolační zeleně, nadlimitní čištění silnic a přispíváme na ekologizaci dopravy. Staví se i odstavná parkoviště. Nyní chceme ještě více jednat se znečišťovateli a uzavírat s nimi dobrovolné dohody, v nichž se zaváží k opatřením pro zlepšení ovzduší. Minulý týden takto město uzavřelo dodatek dohody s OKK Koksovnami, které instalují technologii za 70 milionů korun. Mohla by až o 20 procent snížit emise tuhých znečišťujících látek," vyjmenoval náměstek.
Čtvrtek, 13. února 2025, 14:00
Ostravská společnost OKK Koksovny investuje přibližně 70 milionů korun do technologických opatření, která by mohla až o 20 procent snížit emise tuhých znečišťujících látek. K investici se zavázala v dodatku k dobrovolné dohodě, kterou dnes podepsali...
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.