Počasí dnes0 °C, zítra2 °C
Sobota 8. února 2025  |  Svátek má Milada
Bez reklam

Vidět a být viděn. Policisté nabádají chodce a cyklisty k obezřetnosti na silnicích, chladné měsíce jsou kritické

Zimní období s sebou přináší sníženou viditelnost. Od soumraku do svítání, za mlhy, sněžení nebo hustého deště se řidičům hůře rozeznávají jiná vozidla, osoby, zvířata nebo předměty. Mnoho cyklistů i chodců podle policejních statistik podceňuje riziko kolize s vozidlem. Nenosí vhodné oblečení, chybí jim reflexní prvky a pohybují se po krajnicích vozovek.

Podobné situace se podle policistů dějí velmi často „V lepším případě se řidič osobě stihne vyhnout, v tom horším může dojít ke srážce, jelikož na úhybný manévr je již pozdě. A právě proto je nutné si uvědomit, že v dopravě je potřeba být velmi obezřetný a především také ohleduplný k ostatním účastníkům silničního provozu a zbytečně neohrozit jak svůj, tak i jejich život a zdraví," řekla policejní preventistka Martina Jablońská.

Chodci i řidiči by podle ní v tomto období měli být více obezřetní. „Zimní období sebou přináší sníženou viditelnost. Tu zákon definuje jako situaci, kdy účastníci provozu na pozemních komunikacích dostatečně zřetelně nerozeznají jiná vozidla, osoby, zvířata nebo předměty například od soumraku do svítání, za mlhy, sněžení nebo hustého deště," popsala Jablońská.

Vhodně zvolené oblečení opatřené reflexními prvky přitom může výrazně snížit riziko kolize s vozidlem. Oblečení v červené a modré barvě je podle preventistky pro řidiče viditelné přibližně od vzdálenosti okolo 20 metrů, přičemž při rychlosti 50 km/h na suché silnici je k zastavení potřeba zhruba 30 metrů.

„Vzdálenost, na kterou je chodec za snížené viditelnosti vidět, lze několikanásobné zvýšit, a to až na 200 metrů, právě pomocí reflexních prvků. Na použití těchto prvků pamatuje i zákon, který chodcům přímo určuje povinnost mít na sobě reflexní prvky, pokud se za snížené viditelnosti pohybují mimo obec po krajnici nebo okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením. Doplňky z reflexních materiálů je nejlepší umístit na pohyblivé části těla, ideálně nad zápěstím a nad kotníkem," doporučuje Jablońská.

Na své bezpečí by lidé měli dbát také na přechodech pro chodce a v jejich blízkosti. „V posledních týdnech bohužel došlo v Moravskoslezském kraji na přechodech pro chodce hned k několika dopravním nehodám, během kterých byl sražen chodec. Je potřeba si uvědomit, že neplatí a nikdy neplatilo pravidlo absolutní předností chodce. Abychom mohli přejít vozovku bezpečně, je nutné vnímat okolní dění, tedy navázat oční kontakt s řidičem. Je nezbytné se pořádně rozhlédnout na obě strany, a pokud se na silnici nachází dva jízdní pruhy pro jeden směr jízdy, vnímat, zda vás řidič v druhém pruhu také vidí," vysvětlila preventistka.

Na území Moravskoslezského kraje momentálně probíhá dopravně preventivní akce. Policisté i strážníci se zaměřují právě na zmíněnou viditelnost a ohleduplnost chodců a řidičů.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto BESIP

Štítky viditelnost, oblečení, silnice, cyklista, silniční provoz, chodci

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Vidět a být viděn. Policisté nabádají chodce a cyklisty k obezřetnosti na silnicích, chladné měsíce jsou kritické  |  Doprava  |  Zprávy  |  Ostravská Drbna - zprávy z Ostravy a Moravskoslezského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.