Důlní společnost OKD ukončí těžbu začátkem příštího roku. Bude mít dost peněz na likvidaci dolu i odstupné

Autoři | Foto Lukáš Kaboň

Ostravsko-karvinské doly postupně přechází do nové etapy. Těžbu uhlí v Dole ČSM ukončí s rezervou více než osmi miliard, uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Peníze by měly pokrýt likvidaci dolu, sanaci, odstupné pro zaměstnance i budoucí podnikání těžební společnosti.

Ukončení těžby

Finanční rezerva na účtech OKD zajistí sanaci i dostupné pro zaměstnance, ubezpečil Fiala po pondělním jednání s firmou. OKD totiž prostřednictvím společnosti Prisko vlastní stát. Přechod na nové období bezproblémový, míní premiér. Těžba bude v Dole ČSM definitivně ukončena v prvním čtvrtletí roku 2026.

Značka OKD nezaniká - její další plány zahrnují mimo jiné vybudování průmyslového areálu a vysoce kapacitního datacentra, které přinesou regionu nové investice a perspektivu.

Petr Fiala, ODS

Důl ČSM už měl být zastaven. Přesto bylo v letech 2022 až 2024 vytěženo 3,5 milionu tun uhlí, za které společnost získala 9 miliard. Státu připadla dividenda ve výši 3,8 miliardy korun, uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Prodloužení těžby do letošního roku bylo podle něj důležité pro řešení energetické krize a zabezpečení plynulých dodávek elektrické energie a tepla.

Odstupné pro zaměstnance a náklady na sanaci

Stát za nás nebude muset nic platit, uvedl generální ředitel OKD Roman Sikora. „Za toto období dosáhla OKD výborných výsledků hospodaření, díky čemuž má nyní dostatek financí pro technickou likvidaci Dolu ČSM, odstupné zaměstnancům, likvidaci důlních škod a pokrytí sanačně-rekultivačních nákladů i následnou pohornickou činnost. Stát za nás nebude muset platit nic," okomentoval

V OKD nyní pracuje přibližně 3300 lidí. Ti, kterým bude z organizačních důvodů ukončen pracovní poměr, dostanou odstupné ve výši až jedenáctinásobku průměrné měsíční mzdy, přislíbil Sikora. Likvidace Dolu ČSM vyjde na 3,3 miliardy a potrvá zhruba tři roky. OKD bude pro tento úkol potřebovat 600 zaměstnanců. 

Budoucnost OKD

Společnost chce pokračovat v míchání uhelných směsí. „Máme k tomu zařízení, máme k tomu lidi, dokážeme, a už jsme si to i vyzkoušeli, nakoupit uhlí na světovém trhu a to uhlí posléze přeměnit na produkt, který by zákazníci potřebovali, jednak pro elektrárny, jednak pro teplárny," řekl ředitel. Využije se také důlní plyn, jenž se bude vyvíjet ještě 15 až 20 let po ukončení těžby.

„Plyn hodláme spalovat v kogenerační jednotce, čímž chceme přispět do sítě elektrickou energií a současně využít teplo nebo chlad na chlazení datacentra, což je náš třetí velký projekt," řekl Sikora. Dále bude těžební společnost podnikat s pozemky. Momentálně vlastní asi 830 hektarů parcel, některé jsou vhodné k výstavbě hal pro lehký průmysl, skladování a logistiku.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Ostravsko, Karvinsko, OKD, těžba, uhlí, odbory, horník

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.