Odborníci na vzdělávání Romů ostře kritizují výroky místostarostky z Přívozu. Plivla do tváře slušným Romům, zní z komunity. Alena Pataky (ANO), která mimo jiné sedí v krajském zastupitelstvu, se ocitla pod palbou kritiky v návaznosti na rozhovor poskytnutý pro server Okraj.cz. Politička v něm naznačuje, že za problémy s nízkou úspěšností romských žáků na základních školách údajně stojí odlišná genetická výbava a mentalita Romů, která podle ní brání jejich zájmu o vzdělání.
Odborníci na romskou problematiku výroky místostarostky pro školství a sociální věci označili prostřednictvím severu Romea.cz za neprofesionální, urážlivé a nehodné veřejné funkce. „Tento názor přispívá k šíření nebezpečných předsudků,“ zkritizoval ji Marián Dancso, místopředseda Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
Pataky v rozhovoru například uvedla, že Romové jsou geneticky úplně jinak vybaveni a jejich mentalita se od 13. století nezměnila. „Oni nemají cíl ve svém životě se vzdělávat. Oni mají úplně jiné cíle. Kočovnictví, které v nich bylo zaseto někde v Indii, určitým způsobem přetrvává," řekla politička.
Dancso její rétoriku označil za nepravdivou a hluboce urážlivou. „Namísto podpory rasistických stereotypů bychom měli společně usilovat o inkluzivní přístup, který vychází z respektu k lidským právům, historickému porozumění a snahy o spravedlivější společnost,“ řekl pro server Romea.cz.
Vůči ostravské političce se ohradil také manažer stipendijního programu organizace Romea Štefan Balog. Pataky by se podle něj měla veřejně omluvit a odstoupit z funkce.
„Paní místostarostka je sociální pedagožka. Netušil jsem ale, že je i filosofka a genetička, která očividně vyřešila dlouhodobě kontroverzní téma s názvem nature vs. nurture neboli dědičnost versus prostředí, což je jakýsi filosofický spor o tom, co předurčuje vlastnosti člověka, jestli to je genetika nebo vliv prostředí,” uvedl Balog, podle kterého její jednoduché vyjádření popisuje a generalizuje Romy jako lidi, kteří nemají vzdělání v genech.
Alena Pataky v rozhovoru také tvrdí, že pouze velmi málo Romů chce studovat a vzdělávat se. Pro většinu romských žáků podle ní končí snahy o vzdělání v sedmé třídě. „Až někdo půjde po sociologické stránce do hloubky této skupiny obyvatel, aby pochopil jejich mentalitu, tak si uvědomí, že v sedmé třídě pro ně končí určitým způsobem cíl vzdělávání. Jsou to menší jednotky nebo desítky žáků, kteří chtějí jít dál,“ řekla v rozhovoru. „Vemte si, kolik let tady jsou, a oni se nezařadili do společnosti,“ doplnila také.
„Urazila všechny ty romské rodiče, se kterými jsme spolupracovali a kteří dbají o dobré vzdělání svých dětí. Plivla do tváře všem slušným Romům a to nevybíravým arogantním způsobem hodným kdejakého nacistického hodnostáře. Chvílemi jsem uvažoval, jestli to jsou její výroky, nebo paní Pataky cituje z Mein Kampfu," vzkázal prostřednictvím serveru Romea.cz Miroslav Klempár, zakladatel organizace Awen Amenca, jež usiluje o rovné příležitosti pro romské děti v českém vzdělávacím systému.
Její kontroverzní výroky tím však nekončí. Pataky ČTK řekla, že rozhovor vyplynul úplně jinak. Situace ji mrzí, protože oblasti se dlouhodobě věnuje. Uvedla, že některé výroky byly nešťastné a je připravena se omluvit. Kauzou se bude zabývat vedení obvodu, které bude požadovat vysvětlení výroků místostarostky.
„V první reakci mi řekla, že to nebylo všechno myšleno tak, jak je to tam napsáno. S mnohými věcmi, které tam byly napsány, nesouhlasím. Ale musíme to probrat. Musí nám vysvětlit, jak to bylo myšleno,“ uvedl pro iROZHLAS.cz starosta Moravské Ostravy a Přívozu Petr Veselka (ANO). Dodal, že v pondělí dopoledne bude mít vedení k tématu poradu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Tak nevím proč někdo popírá genetiku v zájmu politiky.I já se geneticky liším od cizích lidí a jsem spřízněná geneticky s rodinou.Zase věda služkou politiky.
O čem se diskutuje? Samozřejmě, že jsou geneticky jiní. Nikdo tu ale nehodnotí, kdo (jaká rasa) je geneticky "hodnotnější". Třeba evropská populace se geneticky liší od černochů a ti jsou obvykle o dost fyzicky zdatnější a nikdo to neřeší. Asiaté také vypadají jinak a jsou o dost úsilovnější, skromnější a pracovitější, než my. Prostě rasy se liší vzhledem a genetickými dispozicemi, fyzickými i duševními (povahou). Kdyby paní místostarostka třeba řekla, že většina ernochů je fyzicky zdatnější, než je průměrná evropská populace, asi by to nikdo neřešil, že. A jestli se Cikáni ozývají, tak by se napřed měli zamyslet, proč získali pověst, jakou mají mnohoset let...
S několika Cigošema jsem byl ve třídě na základní škole. Jeden z nich se celé roky nesnažil a pak jednou z nudy se mě zeptal, jak se počítá dělení dvouciferných čísel. Tak jsem mu to vysvětlil. Následně o hodině předběhl nás ostatní a byl najednou v tomto ohledu nejlepší. I další Cigoši by mohli něčeho dosáhnout, kdyby nebyli líní. V tom je ten problém jejich komunity. "Spousta z nich" je líná a akorát dřepí na sociálních dávkách. Nejdrzejším případem je tento: "Češi, nebuďte líní a běžte makat, ať mám více peněz, nařídil Diego Kotlár lidem" (článek na Top Fight)