Moravskoslezský hejtman a poslanec Josef Bělica (ANO) se stal terčem kritiky kvůli chystané výstavě a přednášce na téma životické tragédie, na jejichž přípravě se v obou komorách Parlamentu spolupodílí. V otevřeném dopise ho kritizuje provozovatel ostravského komunitní a informační Centra Pant Petr Pánek. Bělica podle něj dlouhodobě vystupuje proti důstojnému uchování památky obětí této nacistické akce. Hejtman kritiku odmítá a tvrdí, že dopis je plný lží. Dopis podle Pánka podpořilo podpisy téměř 200 lidí včetně historiků, pozůstalých po obětech nebo třeba spisovatelky Karin Lednické.
Příslušníci gestapa v srpnu 1944 postříleli v Životicích, které jsou součástí Havířova, 36 mužů. Příčinou tragédie byla přestřelka mezi odbojáři z polské sabotážní skupiny Armia Krajowa (Zemská armáda) a gestapem ze 4. srpna 1944 v životické hospodě, kde partyzáni napadli příslušníky gestapa. Při této přestřelce byli zabiti tři příslušníci gestapa, jeden partyzán a hostinský. O dva dny později následovala odvetná akce, při níž přišlo o život 36 lidí z Životic, Horní a Dolní Suché a Horního Těrlicka. Šlo o všechny muže, kteří neprokázali německou státní příslušnost. Dalších 31 lidí gestapo odvedlo do koncentračních táborů, odkud se vrátili jen čtyři. Nejmladšímu ze zastřelených ještě nebylo 17 let.
Signatáři v dopise poukazují například na to, že Bělica, který je bývalým havířovským primátorem, usiluje o vybudování čtyřproudé silnice přes Životice, což znamená i nutnost přemístění části pomnı́čků stojı́cı́ch na mı́stech, kde v minulosti umı́rali lidé. „Bělica navı́c s blı́žı́cı́m se 80. výročı́m tragédie odmı́tal sı́lı́cı́ požadavky široké veřejnosti na vybudovánı́ důstojné naučné stezky po stopách životické tragédie," píše se v dopise. Autor v něm kritizuje i Muzeum Těšínska, příspěvkovou organizaci kraje, která památník spravuje. Podle něj dlouhodobě ignoruje výzvy pozůstalých k úpravě expozice, která nezohledňuje výsledky nejnovějšı́ho historického výzkumu.
„Naprosto nedostatečný až přezı́ravý přı́stup Josefa Bělici k uchovánı́ památky tragédie je pro mne důvodem k napsánı́ tohoto otevřeného dopisu. Společně s nı́že uvedenými podporovateli jsme přesvědčeni, že přebı́rá-li nad výstavou a přednáškou záštitu právě Josef Bělica, jedná se o trestuhodné zneužití obětí tragédie i parlamentní půdy a předevšı́m je to plivnutı́ do tváře pozůstalým," píše se v dopise.
Hejtman dnes řekl, že životickou tragédii vždy považoval za významnou událost a bral ji velmi vážně. „Nařčení v dopise jsou prostě účelová a dělají z toho politiku," uvedl Bělica. Řekl, že se zajištěním akce, která se má uskutečnit 16. dubna v Poslanecké sněmovně i v Senátu, pomáhá právě proto, aby se událost dostala do povědomí.
„Je vidět, že jsem udělal správně, protože se o to začínají zajímat novináři v rozsahu, v jakém to nikdy nebylo," řekl Bělica. Tvrdí, že jako primátor se zasadil o to, aby se pietní akt k připomínce životické tragédie rozvíjel. „Má vysokou úroveň, kancelář primátora ho velmi odpovědně připravuje. Stojí to nemalé prostředky. Za mého primátorování se tam poprvé v historii dvakrát po sobě ukázal ministr obrany. Takže se nám podařilo ten akt velmi pozvednou," podotkl Bělica. Podle něj se i Muzeum Těšínska o památník velmi dobře stará. „V dopise jsou emotivně zabarvené věci, které se nezakládají na pravdě. Je to prostě politicky zabarvená akce proti mojí osobě," uvedl hejtman.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám