Jednou z ozdob beskydských Pusteven je chata Libušín, která byla postavena v roce 1899 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče. Turistická útulna, která nese jméno bájné kněžny Libuše, sloužila až do tragického požáru v noci z 2. na 3. března 2014, kdy téměř celá shořela, jako restaurace. Valašské muzeum v přírodě, které je vlastníkem areálu na Pustevnách, rozhodlo po požáru o obnově Libušína a stavba nové chaty začala v létě 2017. Znovuzrozená chata Libušín byla slavnostně otevřena 30. července 2020.
Areál staveb na Pustevnách v Beskydech, který kromě Libušína a sousední chaty Maměnka, tvoří i objekty Pustevenka a Valašská zvonice, byl vybudován v letech 1897 až 1899 na objednávku Pohorské jednoty Radhošť podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče a stavitele Michala Urbánka. Zdobná podoba staveb vznikla skládáním a kombinováním různých prvků a motivů lidového stavitelství z Valašska a Slovenska.
Dřevěná chata Libušín byla otevřena 6. srpna 1899. Její interiér byl vyzdoben freskami a grafity s motivy valašských a slovenských pověstí podle návrhu výtvarníka Mikoláše Alše. Portréty jsou dílem akademického malíře Karla Štaplera.
Náklady na obnovu Libušína dosáhly asi 111,5 milionu korun, z toho stavba si vyžádala zhruba 96 milionů korun. Včetně nákladů na likvidace požářiště, zabezpečení staveniště nebo předprojektovou dokumentaci se od požáru do objektu investovalo přes 117 milionů korun. Jednalo se o vědeckou rekonstrukci, při které se používaly původní technologie. Objekt dostal mírně jiné barvy, vrátil se do podoby v roce 1925, kdy byly dostavěny všechny jeho části.
Při vyšetřování požáru kriminalisté zjistili, že oheň nebyl založen úmyslně a že ho nezpůsobila závada na elektroinstalaci. Místem požáru vyšetřovatelé určili těleso komína. Případ se poté dostal ke vsetínskému okresnímu soudu, podle obžaloby způsobil neštěstí Pavel Pryszcz z Karvinska, který v roce 2007 zanedbal opravu komínových těles. Okresní soud ve Vsetíně v červnu 2020 Pryszcze zprostil obžaloby. Osvobozující rozsudek potvrdil odvolací soud.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.