V areálu bývalé Lembergerovy textilní továrny ve Frýdku-Místku začalo 21. srpna bourání komínu. Ten byl vysoká 87,5 metru a byl v roce 1966 postaven tak, že ze silnice od Příbora a Olomouce bránil ve výhledu na dominantu města – mariánský poutní kostel, dnešní baziliku Navštívení Panny Marie.
Historický areál loni koupila společnost Marlenka international. Ta chce rozšířit výrobu, ale také vybudovat muzeum či obnovit historický park. „Původně jsem zvažoval, že komín využiji jako atrakci pro návštěvníky a zřídím na něm vyhlídku. Když jsem se ale dozvěděl, že komín zastiňoval pohled na baziliku, rozhodl jsem se jej zbourat," řekl Gevorg Avetisjan, jednatel společnosti Marlenka international. Také v demolici vidí jistou symboliku, jelikož se komunistický komín bourá právě v den 56. výročí sovětské okupace.
Na demolici byla objednána firma, která dokázala ve Frýdku-Místku rozebrat již jeden komín. Jelikož je komín příliš blízko baziliky a rušné cesty, nebylo vhodné jej odstřelit. Celé bourání bude trvat přibližně deset dnů a vyjde na necelé tři miliony korun. Demolice bude probíhat pomocí bagru zavěšeném na jeřábu. Každý den dojde k odstranění přibližně šesti až osmi metrů a zbrzdit by to mohl pouze silný vítr.
Díky demolici komínu bazilika opět vynikne. „Bazilika Navštívení Panny Marie je výraznou dominantou Frýdku-Místku, která byla výstavbou komínu upozaděna. Jako primátora mě velice těší, že odstraněním komína se bazilika opět stává přirozenou dominantou našeho města," shrnul primátor Frýdku-Místku Petr Korč (Naše Město F-M).
Firma chce, kromě zbourání komínu, zrekonstruovat historickou budovu, aby v ní mohlo vzniknout interaktivní muzeum, kavárna a ve vyšších patrech kanceláře. Přední část areálu chce upravit do podoby parčíku s fontánou a posezením. V zadní části poté chtějí rozšířit výrobu medových dortů a cukrovinek. Celá přestavba by měla vyjít na 2,5 až tři miliardy korun.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.