Počasí dnes9 °C, zítra8 °C
Úterý 19. listopadu 2024  |  Svátek má Alžběta
Bez reklam

Ostravským zoologům se povedl evropský unikát. Odchovali čtyři mláďata velmi vzácného varana

Ostravská zahrada se chovu nejdelšího varana papuánského věnuje od roku 2011. Jediná mláďata se podařilo odchovat hned v následujícím roce, pak nastal více než dekádu dlouhý utrum, a to po celé Evropě. Letošní podzim byl však pro ostravský chov přelomový. Vylíhla se čilá mláďata, která prosperují a mají se k světu.

I v rámci všech evropských zoo jde o unikát. Ještěří mláďata prozatím pobývají v chovatelském zázemí,  v pavilonu Papua mohou návštěvníci vidět dospělého samce vzácného varana. Chov nejdelších varanů světa v moravskoslezské metropoli začal v roce 2011 dovozem čtyř jedinců. Hned příští rok se podařilo odchovat čtyři mláďata, která byla převezena do jiných zoologických zahrad. Původní varani postupně stárli a již nebyli schopni reprodukce. V roce 2022 uhynula poslední samice.

Varan papuánský (Varanus salvadorii) patří k nejdelším varanům světa. Může měřit až tři metry, přičemž zhruba dvě třetiny délky připadají na ocas. Obývá pobřežní i horské deštné pralesy na jihovýchodě Nové Guiney. Pohybuje se převážně v korunách stromů, a to velmi obratně. K tomu mu pomáhají zahnuté a velmi ostré drápy a ovíjivý ocas. Mladí varani se živí hlavně hmyzem, dospělí pak loví ptáky, menší savce, ještěrky, vybírají také hnízda ptáků a dokonce jiných ještěrů. Nepohrdnou ani mršinou. Ve své domovině je tento největší papuánský predátor ohrožen zejména odlesňováním krajiny. Nemalý podíl na ubývání divoké populace mají také pytláci. Původní kmeny tyto varany občas loví, aby využili jejich kůži k výrobě bubnů.

Varani papuánští jsou v celého světa chováni velmi vzácně, jen v několika zoo se je podařilo rozmnožit. V Evropě je chová 10 institucí v počtu 26 jedinců. Ostravští chovatelé v létě roku 2022 získali dvouletého samce, v prosinci téhož roku pak byla přivezena dvouletá samice.

„Spojení zvířat se zprvu nedařilo, varani se navzájem báli a později se i agresivně napadali. Úspěšné bylo spojení až po zimování letos na jaře. Tentokrát už se o sebe zajímali, navzájem se očichávali a nejevili žádné známky agrese. V první polovině dubna se začala samice chovat nervózně a pokoušela se o hrabání. V dubnu pak vyhloubila v substrátu téměř metrovou jámu, nakladla do ní kožovitá vejce a jámu zahrabala," popsala mluvčí zahrady Šárka Nováková

První mládě se vylíhlo o 185 dní později. Vážilo 47 gramů a na délku měřilo 38 centimetrů. O dva dny později se prořezalo druhé mládě, dlouho na sebe nenechala čekat ani zbylá dvě mláďata. „Mladí varani byli umístěni do společného terária bohatě osázeného rostlinami a opatřeného větvemi ke šplhání. Samozřejmostí je UV žárovka, která zvířatům zajišťuje vhodnou teplotu a také UV záření nezbytné pro jejich správný růst. Chovatelé prostor navíc denně rosí a doplňují vodu do misky. Teplota v teráriu se pohybuje okolo 26 stupňů, pod výhřevem se může vyšplhat až na 35 stupňů," popsala podmínky mluvčí. 



Plazí mláďata jsou zcela samostatná, péči rodičů nevyžadují. „Naopak by hrozilo, že by mohla být svými rodiči považována za kořist a tudíž pozřena. Proto i malí varánci zůstávají v chovatelském zázemí," vysvětlila Nováková.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Zoo Ostrava

Štítky Ostrava, zoo, zoologická zahrada, zvířata, příroda, plaz, varan

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Ostravským zoologům se povedl evropský unikát. Odchovali čtyři mláďata velmi vzácného varana  |  Společnost  |  Zprávy  |  Ostravská Drbna - zprávy z Ostravy a Moravskoslezského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.