Moravskoslezský kraj je na blížící se ukončení činnosti kojeneckých ústavů připraven. Děti do tří let se daří umisťovat do pěstounské péče. Napomáhá tomu dostatek pěstounů na přechodnou dobu, u kterých děti pobývají do doby, než se pro ně najde náhradní rodina. Novinářům to řekl náměstek hejtmana pro sociální věci Stanislav Kopecký (ANO). V lednu 2025 začne v Česku platit zákaz umísťování dětí do věku tří let do ústavů. V Moravskoslezském kraji je aktuálně 156 pěstounů na přechodnou dobu, momentálně je 14 volných bez přiděleného dítěte.
"U dětí do tří let bývá zajištění pěstounské péče na přechodnou dobu snazší než u starších dětí, mnohdy se to daří téměř okamžitě. Průměrně v Moravskoslezském kraji do pěstounské péče nebo pěstounské péče na přechodnou dobu ročně umístíme zhruba 100 dětí do tří let," uvedl Kopecký. Kraj se podle něj na změnu zákona připravoval. "V rámci kampaně Dejme dětem rodinu se navíc snažíme oslovit a získat nové náhradní rodiče," řekl Kopecký.
V Moravskoslezském kraji podle něj fungovala dvě zařízení typu dětského domova pro děti do tří let - Dětské centrum Čtyřlístek v Opavě a Dětské centrum Domeček v Ostravě. "Dětské centrum Čtyřlístek již nebude služby pro děti poskytovat, odlehčovací službu za něj zajistí krajská organizace Sírius. Domeček bude nadále poskytovat dlouhodobou lůžkovou péči," uvedl Kopecký.
Zřizovatelem Dětského centra Domeček je město Ostrava. Podle radního pro zdravotnictví Michala Mariánka (Ostravak) je centrum na změnu zákona připraveno. "Děti v kojeneckém věku, které potřebují náhradní rodinnou péči, již více než tři roky v Ostravě neumisťujeme do ústavní péče. Máme velkou síť pěstounských rodin, které se o tyto děti starají v rámci přechodné pěstounské péče nebo jinou formou náhradního rodičovství," uvedl Mariánek.
Domeček nyní zajišťuje komplexní péči o děti, které musí být z důvodu své zdravotní situace umístěny do pobytové služby. "Těmto dětem je v našem zařízení poskytována nejen zdravotní péče jako taková, ale také péče výchovná, psychologická a sociálně-právní,“ uvedl Mariánek.
Zařízení se na zrušení statutu dětského domova pro děti do tří let připravovalo od roku 2021 a změna zákona neohrozí dosavadní provoz, protože v současnosti se věnuje výhradně pomoci rodinám dětí s postižením. Nabízí jim služby ambulantní i pobytové, ale také terénní včetně rehabilitací pro děti. Od roku 2025 bude v zařízení fungovat i paliativní tým pro dětské pacienty s nevyléčitelným onemocněním.
"Dlouhodobá lůžková péče je určena dětem, které potřebují nepřetržitou nebo náročnou ošetřovatelskou péči vzhledem ke svému zdravotnímu stavu. Rodinám, které využívaly takzvané respitní pobyty pro děti se zdravotním postižením, budeme moci nabídnout novou sociální službu – odlehčovací služby v pobytové formě. Nyní realizujeme kroky pro rozšíření registrace sociálních služeb, již nyní rodinám nabízíme terénní odlehčovací služby – tedy krátkodobou pomoc přímo v rodinném prostředí,“ uvedla ředitelka dětského centra Jana Schikorová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.