Počasí dnes2 °C, zítra1 °C
Pátek 13. prosince 2024  |  Svátek má Lucie
Bez reklam

Interaktivní mapa ukáže místa, kde pomáhají lidem bez domova. Severní Morava a Slezsko jich má osmdesát

S příchodem zimy a poklesem venkovních teplot vyvstává otázka, jak pomoci lidem, kteří žijí na ulici. S ní může pomoci Česká asociace streetwork (ČAS), která aktualizovala svou Mapu pomoci. Zájemci, kteří chtějí lidem bez domova pomoci, v ní najdou v rámci celé republiky přes 350 organizací a sociálních služeb. V mapě je se šestasedmdesáti místy zahrnutý i Moravskoslezský kraj.

ČAS mapu představila poprvé v roce 2019, a to v rámci kampaně Pozor, práce na ulici. Nyní ji každý rok aktualizuje, a i pro letošní zimu je nyní připravená, aby byla k dispozici všem, kteří hledají snadný rozcestník případné pomoci lidem na ulici.

V krajském městě Moravskoslezského kraje žije na ulici zhruba 100 osob. Jejich počet se ale neustále mění. 

„Ve dnech, kdy ve veřejném prostoru z řad zákonodárců zaznívá výzva k represivnímu postupu státní správy vůči lidem bez domova, bychom rádi upozornili na skutečný způsob ukončování bezdomovství, kterým je dobrá sociální politika státu, zajištění dostupného bydlení a podpora kvalitní sociální práce. Právě místa poskytování profesionální sociální práce, ale i místa podpory občanského sektoru snadno najdete na naší Mapě pomoci. Často se na nás obrací veřejnost s dotazy, jak reagovat, co dělat, když má ve svém okolí člověka bez domova. Dělá nám radost, že veřejnost není lhostejná. Sestavili jsme proto i souhrn třinácti tipů, jak lidem bez domova může pomoci kdokoli, kdo se chce,” vysvětluje Martina Zikmundová, ředitelka asociace.

Na severní Moravě a ve Slezsku je v mapě zaneseno šestasedmdesát míst, která poskytnou pomoc lidem bez domova. Většinu z nich provozují Slezská diakonia a Armáda spásy. Úkryt lidé v nouzi mimojiné najdou ve všech okresních městech.

Podle dat Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí z roku 2019 se v České republice nacházelo 23 830 osob bez domova, z toho bylo 2600 dětí. Nejvíce jich žilo v Moravskoslezském kraji a v Praze. Podle dat OECD patří Česká republika mezi země, které mají v populaci největší podíl lidí bez domova. V přepočtu na 100 tisíc osob má ČR nejvyšší počet lidí, kteří přežívají venku, tj nejsou ubytovány v noclehárnách nebo ubytovnách pro lidi bez domova.

Zdroj: Česká asociace streetwork

Jak Zikmundová doplňuje, kromě přímé pomoci lidem bez domova, do které se může alespoň drobným dílem zapojit každý z nás, potřebuje Česká republika pro zlepšení situace lidí bez domova i několik důležitých kroků na úrovni státu. „Jedním z nich je právě projednávaný zákon o podpoře  bydlení, na který čekáme už řadu let. Nyní je před závěrečným projednáním v Poslanecké sněmovně a případně i v Senátu. Věříme, že se zákonodárcům podaří jej přijmout ještě v tomto volebním období a hlavně ve tvaru, který bude mít reálný dopad v terénu,” připomíná Martina Zikmundová.

Dále upozorňuje i na úspěšnost řady projektů pracujících s konceptem Housing first, které uskutečňují samosprávy řady českých měst s podporou státu, a potřebnost dostatečného a předvídatelného financování a řízení sítě sociálních služeb.

Zmíněnou mapu doprovází i souhrn 13 stručných tipů a doporučení, jak může veřejnost postupovat ve chvíli, kdy se v nejbližších setkají s lidmi bez domova, kteří by mohli potřebovat nějakou pomoc.

Tipy, jak pomoci lidem bez domova

1. Chraňte život

Záchrana života je vždy na prvním místě. Pokud se domníváte, že je člověk bez domova ohrožen na životě, zavolejte městskou policii. Strážníci vědí o sociálních službách nebo noclehárnách a pomoc zprostředkují 

2. Nabídněte pomoc
Člověka bez domova můžete sami oslovit a zeptat se, zda potřebuje pomoc, a jakou konkrétně. Je na Vás, pokud jeho prosbu budete chtít splnit. Pokud si neví rady, odkažte jej na sociální službu v okolí

3. Respektujte individualitu
Každý jsme jiný, a stejně tak to mají lidé bez domova. To, co ocení jeden, nemusí ocenit druhý.

4. Darujte peníze
Bez peněz se žít nedá. Pokud máte obavu obdarovat přímo člověka na ulici, poskytněte dar některé z organizací, které jim pomáhají. Vaše peníze určitě poslouží dobré věci.

5. Kupte službu
Pořídit dnes můžete přímo konkrétní službu, jako je jídlo nebo nocleh. Nemusíte tak mít obavy ze zneužití vašeho daru.

6. Pošlete dál své oblečení (nebo jiný textil)
Některé kusy vašeho šatníku už možná dosloužily, jiným ale mohou udělat radost nebo i zachránit zdraví. Nejde jen o prádlo, ale také o deky, přikrývky nebo nejlépe spacák.

7. Nabídněte jídlo
Kupte třeba bagetu nebo sendvič. Pokud máte díky své profesi přístup k nespotřebovaným potravinám nebo nápojům, lidé zapojení do služeb sociální pomoci pro ně jistě najdou využití. Jako dobrovolníci se také můžete zúčastnit různých akcí, kde se pro lidi bez domova vaří.

8. Pomozte svými schopnostmi
Jste lékař, právník nebo máte jiné povolání, které může být pro lidi bez domova užitečné, ale jehož služby jsou pro ně jinak nedostupné? Kontaktujte některou z pomáhajících organizací, určitě se najde cesta, jak Vaše znalosti využít. Lidé bez domova často postrádají jim dostupnou zdravotní péči nebo hygienu – včetně kadeřníka, holiče, pedikúry apod.

9. Naslouchejte
Člověku bez domova také může pomoci, když jednoduše projevíte svůj zájem o jeho osud, příběh, problémy. Všichni lidé ocení vstřícnost a zájem.

10. Zajímejte se o řešení ve vaší obci nebo městské části
Ptejte se samosprávných orgánů a orgánů veřejné správy, jak ve vaší obci pomáhají a řeší situaci lidí bez domova.

11. Podporujte ty, kteří pomáhají
Organizace a iniciativy,které lidem bez domova pomáhají, jsou často na okraji zájmu. Nejde v nich jen o přímou pomoc, ale také o hledání cest, jak osud lidí bez domova nasměrovat jinam. Pomoci můžete i tak, že si koupíte zboží nebo využijete služby, na kterých se lidé bez domova podílejí.

12. Snižujte napětí
Postoj veřejnosti je důležitější, než se zdá. Zkusme ho ovlivňovat tak, abychom předcházeli zbytečné eskalaci a konfliktům. Každý může například mírnit nenávist v diskusích na Facebooku nebo pod články v on-line médiích. Nepodceňujme to, je na nás, co se bude považovat za „normální postoj“.

13. Nečekejte vděk
Pokud za svou pomoc čekáte vděčnost, nepomáhejte. Pomáhejte pouze, pokud je samotná pomoc vaším cílem. Mějte však také na paměti, že žádná pomoc není malá a má vždy smysl.

Zdroj: Česká asociace streetwork

Foto Lenka Dvořáková | Zdroj Česká asociace streetwork

Štítky pomoc, bez domova, ulice, mapa, zima, Moravskoslezský kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Interaktivní mapa ukáže místa, kde pomáhají lidem bez domova. Severní Morava a Slezsko jich má osmdesát  |  Společnost  |  Zprávy  |  Ostravská Drbna - zprávy z Ostravy a Moravskoslezského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.