Na první mládě nového roku často zoologické zahrady po celé České republice čekají i několik dní. Na ostravské chovatele se však letos usmála štěstěna. Na Nový rok se jim vylíhlo a vykulilo hned šestatřicet mláďat. Ta patří ke třem různým druhům, konkrétně jde o malé pavoukovce, obří plže a drobné rybky z ostrova Sulawesi.
Nejvíce mláďat měli podle mluvčí zahrady Šárky Novákové bičovci pestří, a to celkem pětadvacet. „Tito afričtí pavoukovci, kteří jsou známí především fanouškům Harryho Pottera, se v zoo množí pravidelně. Dorůstají velikosti 3 až 5 centimetrů a mají široké ploché tělo. První pár kráčivých nohou je přeměněn v tenké hmatové orgány nesloužící k chůzi. Mohou připomínat bič, odtud český název. Druhý pár končetin je přeměněn na velké pedipalpy neboli makadla, které využívá k lovu kořisti," popsala zástupce pavoukovců mluvčí.
Mladí bičovci žijí ve společenstvích, až dokud se třikrát nesvléknou. Poté si samci začnou vytvářet a bránit svá teritoria. „Tento druh je v zoo chován v zázemí, návštěvníci však mohou v noční expozici pavilonu Tanganika pozorovat jiný druh, bičovce tyčkovitého," upřesnila Nováková.
Celkem deset mláďat se vylíhlo achatinám vroubkovaným. Společně s dospělými plži nyní obývají terárium v Pavilonu evoluce. Jejich ulita může dosáhnout až dvaceti centimetrů a odborníci je řadí mezi největší suchozemské plže. „Ve své domovině jsou vyhledávanou pochoutkou a důležitým zdrojem bílkovin, vajíčka jsou pojídána jako kaviár. Jejich ulity slouží jako nádoby a k výrobě šperků, sliz k přípravě kosmetiky a léčiv," doplnila Nováková.
Medaka šikmošupinná je drobná rybka, kterou v zahradě chovají velmi krátce, e. tedy od roku 2024. Zatím ji nechová žádná jiná zoo na světě. „Tento druh byl vědecky popsán teprve v roce 2023 a vyskytuje se pouze v jezeře Towuti, které je součástí soustavy starověkých jezer Malili ve střední části indonéského ostrova Sulawesi," popsala mluvčí. Doplnila, že Zoo Ostrava se podařilo získat dva mladé jedince začátkem loňského roku dovezené expedicí ochranářské organizace Sulawesi Keepers, se kterou zoo spolupracuje.
Podobně jako další druhy endemických ryb a bezobratlých ze sulaweských jezer jsou i tyto drobné rybky ohroženy šířením nepůvodních druhů ryb a znečištěním vod z lidských sídel, přibývajících plantáží na strmých lesnatých březích a také z obřího dolu na nikl, který se nachází v bezprostřední blízkosti jezerní soustavy. V Ostravě se zatím podařilo odchovat přes třicet mláďat.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.