Počasí dnes-1,8 °C, zítra-0,2 °C
Úterý 14. ledna 2025  |  Svátek má Radovan
Bez reklam

Vlci v českém pohraničí mohou být ohrožení lovem na Slovensku, upozorňují zástupci Hnutí Duha

Vlci žijící v česko-slovenském pohraničí mohou být znovu ohrožení lovem na Slovensku, myslí si zástupci ekologického Hnutí Duha Šelmy. Na Slovensku je od ledna po čtyřech letech opět umožněn lov vlků. Do 15. ledna tam může být uloveno až 74 šelem.

Slovenští myslivci sice nemohou vlky zabíjet ve vybraných příhraničních oblastech a chráněných územích, přesto ale mohou být ohroženi i vlci, kteří žijí v Česku, uvedli zástupci hnutí.

Území celoroční ochrany vlků podél českých hranic se vztahuje pouze na území CHKO Kysuce a několik katastrálních území v okresu Čadca. České ministerstvo životního prostředí na tuto změnu i přes výzvu Hnutí DUHA Šelmy zatím nereagovalo. Vymezení oblastí celoroční ochrany přitom neodpovídá prostorovým nárokům vlků, kteří se pohybují v Javorníkách a Moravskoslezských Beskydech i mimo hranice CHKO Kysuce a také na slovenské straně Bílých Karpat, kde není vymezeno žádné území s celoroční ochranou," uvedli zástupci hnutí v tiskové zprávě. 

Slovenské ministerstvo životního prostředí podle ekologů nepřezkoumalo přeshraniční dopady rozhodnutí. „Záměr může negativně ovlivnit vlky žijící v sousedních státech, zejména v evropsky významné lokalitě Beskydy, která je jediným místem v Česku, kde jsou vlci takzvaným předmětem ochrany. Toto posouzení vyžaduje evropská legislativa, podobně se posuzují například všechny stavební záměry v blízkém příhraničí," uvedlo Hnutí Duha Šelmy.

Změnu legislativy zkritizovalo nejen české hnutí, ale také slovenské nevládní organizace.  Zástupci Duhy se obrátili také na českého ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL). Zajímá je, zda a jak ochranu vlků zajistí. Stížnost pro porušení evropské legislativy posílá Hnutí Duha Šelmy i Evropské komisi.

„Po čtyřech letech byla obnovena možnost lovu vlků a jsou přitom ohroženi i vlci žijící v Česku. Je zarážející, že ministerstvo životního prostředí v Česku tomuto zabíjení vlků zatím nejspíš jen přihlíží. Vlci neznají státní ani administrativní hranice, a může se tak stát, že dojde k zabití i našich vlků. Obracíme se proto i na Evropskou komisi," vysvětlil koordinátor Hnutí Duha Šelmy Michal Feller.

Vlci se podle ochránců přírody v Beskydech vyskytují od poloviny 90. let 20. století. První prokázaná reprodukce v Javorníkách byla ale až v roce 2019 poté, co se zpřísnily podmínky střílení vlků na Slovensku. Od roku 2021 se stal vlk celoročně chráněný, což umožnilo rozvoj vlčí populace na česko-slovenském pomezí, kde je v současnosti evidováno minimálně pět přeshraničních teritorií.

Jedním z hlavních důvodů změny slovenské legislativy je snížení útoků na hospodářská zvířata. „Detailní studie publikovaná vědci v prestižním časopise Conservation Letters ale neprokázala, že by lov vlků prováděný na Slovensku v minulých letech snížil škody na hospodářských zvířatech. Obnova lovu vlků na Slovensku nesouvisí se schválenou změnou úrovně ochrany v rámci Bernské konvence. Slovenští vlci také nejsou, na rozdíl od českých, přísně chránění ani podle evropské směrnice o stanovištích, takže ani případná změna evropské legislativy se situace na Slovensku nedotkne," doplnil Feller.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Pixabay.com

Štítky pohraničí, Slovensko, vlci, lov, hnutí DUHA, ochrana, ekologie, Beskydy

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Vlci v českém pohraničí mohou být ohrožení lovem na Slovensku, upozorňují zástupci Hnutí Duha  |  Společnost  |  Zprávy  |  Ostravská Drbna - zprávy z Ostravy a Moravskoslezského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.