Ze dna vypuštěného Emauzského rybníka v Odrách se tento týden podařilo vylovit trosky německé vojenské stíhačky Messerschmitt, která na Novojičínsku havarovala za druhé světové války. Německý letoun spadl v průběhu velké letecké bitvy v roce 1944, též nazývané Krvavá neděle. Není jisté, zda se zřítil nebo byl sestřelen. Mezi vytaženými fragmenty stroje byly motor, vrtule nebo kola. Po očištění a zdokumentování budou části letounu vystaveny v Muzeu Oderska.
Polohu trosek válečného stroje lokalizovali badatelé z leteckého muzea v Suchdolu nad Odrou už před čtrnácti lety. Vyzvednout letoun se ale podařilo až nyní, konkrétně v úterý 18. února. Kvůli přístupu techniky na místo po dně vypuštěného rybníka se trosky podle plánu vyzvedávaly v mrazivém počasí, uvedla mluvčí oderské radnice Lucie Kaspříková.
Nadšenci z Klubu přátel Suchdolu nad Odrou - sekce vojenské historie po podobných strojích pátrají už čtvrt století. Zaměřují se hlavně na ty, které se během druhé světové války zřítily nad územím severní Moravy a Slezska. Nejvíce je zajímá právě Krvavá neděle, přičemž stíhací Messerschmitt Bf 109 havaroval právě během ní.
Letoun se zřítil u Oder v neděli 17. prosince 1944, kdy se v oblasti odehrála největší letecká bitva nad územím tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava. „V době jejího pádu zde rybník nebyl, takže se stíhačka zabořila hluboko do mokřadu," uvedla mluvčí.
„O místě, kam tento stroj dopadl, jsme věděli už čtrnáct let. Místo se nám podařilo lokalizovat díky záznamům v kronikách a svědectví pamětníků,“ popsal Petr Bartošík z Leteckého muzea v Suchdole nad Odrou.
Čekání na vyzvednutí trvalo celá léta. Na rybníku se hospodaří a deset let se nevypouštěl. Podle Bartošíka bylo nutné počkat na dostatečně tuhou zimu, aby mohla být použita těžká technika. Konkrétní lokaci trosek nadšenci již dříve odhalili pomocí detektorů.
V bahně se našly kousky motoru, vrtule nebo kola. Většina součástí byla kvůli štěrkovitému podloží řeky rozbitá na kousky. Na místě byl i letecký kanón a kulomety s municí, kterou obratem přebrali pyrotechnici.
„Na Novojičínsku a v okolí města Oder proběhla jedna ze závěrečných fází velké letecké bitvy. Nad údolím řeky Odry se držela mlha a Moravskou bránu pokrývala nízká oblačnost. V mracích někde nahoře se odehrávalo hotové peklo. Řev leteckých motorů, střelba z palubních zbraní a výbuchy střel, padající nábojnice i kusy letadel, muži na padácích, vlastní dopady letadel doprovázené ohlušujícími explozemi přímo na zemi. Tuto skutečnost potvrzují nejen vzpomínky pamětníků, záznamy kronik, archivní dokumenty a četnická hlášení, ale především velký počet zde nalezených sestřelených letadel, dopady a havárie, které dodnes nebyly všechny objasněny včetně osudů jejich letců," popsal na internetových stránkách suchdolského muzea, které fragmenty uvedených letadel včetně nalezených osobních věcí letců a řady dalších exponátů vystavuje. Z letecké bitvy podle něj dosud chybí najít a identifikovat několik dalších ztracených letadel.
Nejvíc nás zajímalo, zda v troskách objevíme i ostatky pilota, dodal Bartošík. Doufali, že se jim podaří nalézt posledního z nezvěstných letců německé elitní jednotky Luftwaffe JG 300, a to přímo velitele IV. Gruppe, která zde měla největší ztráty - Josefa Puchingera.
V letadle ale nebylo ani tělo, ani osobní věci, ani padák. „Znamená to tedy, že zřejmě šlo o stroj, jehož pilot se katapultoval a s padákem dopadl někde na kopci u Pohoře, odkud byl převezen do Oder. Po ostatcích Josefa Puchingera tedy budeme pátrat dále," vysvětlil badatel.
Z jižní Itálie během Krvavé neděle odstartovalo 527 těžkých bombardérů v doprovodu 300 stíhaček s úkolem zničit továrny na výrobu syntetických paliv v nynějším Polsku. Mezi Olomoucí a Přerovem napadli americká letadla němečtí stíhači, kteří proti nim odstartovali až z okolí Berlína. V brutální letecké bitvě zahynulo přes 200 letců z obou stran. Sestřeleny byly desítky strojů, asi 45 se jich zřítilo na území tehdejšího Protektorátu.
Na Novojičínsku se zatím podařilo zdokumentovat šest havárií německých stíhaček Bf 109, a to v Mankovicích, ve Vražném – Hynčicích, v Odrách za Skřivánčí ulicí, v Odrách u hájenky, u Libhoště a v Polouvsí. Spousta otázek zůstavá nezodpovězená, stejně jako osud Josefa Puchingera.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.