Oblíbená hukvaldská obora je kvůli slintavce a kulhavce zavřená. Opatření se nelíbí místním podnikatelům

Autoři | Foto Obora Hukvaldy

Oblíbený turistický cíl v rodišti hudebního génia Leoše Janáčka musel být kvůli slintavce a kulhavce uzavřen. Nepřístupná obora je špatnou zprávou pro obyvatele i ty, kteří v obci podnikají. Turisté jim totiž často obstarávají obživu. Pokud by zákaz trval delší dobu, znamenalo by to problém i pro hrad Hukvaldy, řekl zástupce ředitele Muzea Beskyd Radomír Káňa. Obora hrad obklopuje ze všech stran, jiná cesta než přes oboru do něj nevede. Potíže bude mít i restaurace Na Procházce, která je v oboře.

V Moravskoslezském Jihomoravském a Zlínském kraji od dnešního rána platí zákaz vstupu do obor. Rozhodla o tom Ústřední nákazová komise. Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) je zákaz nutný, protože hrozí nebezpečí šíření nákazy lidmi, kteří se v oborách pohybují. Pracovníci obor se dovnitř dostanou, budou ale muset projít přes dezinfekční práh.

Hrad Hukvaldy, který se tyčí v samém srdci obory, je pobočkou Muzea Beskyd Frýdek-Místek. „Záleží, jak dlouho bude zákaz trvat. Kdyby to bylo kratší dobu, tak by nás to moc nepostihlo, pokud by ale musela být obora zavřená v hlavní návštěvnické sezoně, tak by to problém byl," uvedl Káňa.

Z omezení není nadšený ani hukvaldský starosta Luděk Bujnošek (Hukvaldy 20 + 10). „Je to dost špatná zpráva, protože turisté, kteří sem přijíždějí, chodí hodně do obory, na procházku a potažmo na hrad. Hlavní tahoun návštěvníků je opravdu obora," vysvětlil

Hukvaldská obora je jedním z nejvyhledávanějších výletních míst v Moravskoslezském kraji. Od roku 2014 patří Biskupství ostravsko-opavskému. 

Musíme se teprve seznámit se všemi kroky, které to po nás bude vyžadovat. Bude se jednat o nějaký dezinfekční práh při vstupu do obory a evidenci zvěře. Ale zvěř samozřejmě kontrolujeme, evidujeme, takže co se týče péče o zvěř, neočekávám velké změny. Jakmile nařízení přijde, zaměstnanci Biskupských lesů, kteří se o oboru starají, ho začnou naplňovat," okomentoval mluvčí biskupství Ondřej Elbel pro ČTK.

Hukvaldská obora má rozlohu 440 hektarů, žijí v ní mufloni, daňci a divoká prasata. První zmínky o ní pocházejí z roku 1567, patří tudíž k nejstarším oborám v České republice.

Hodnocení článku je 54 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Frýdecko-Místecko, Hukvaldy, obora, slintavka, kulhavka, opatření, zvířata, prevence

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.