Třídění odpadu je dnes běžnou součástí života většiny domácností. V Česku se však nesetkáte jen s klasickými kontejnery na papír, plast, sklo či kovy. Multikomoditní sběr nabízí zjednodušené třídění díky vyhazování více druhů materiálů do jedné nádoby.
Multikomoditní sběr, který v Česku funguje už více než deset let, přináší mnoho výhod a jeho síť se stále rozšiřuje. Lidé díky němu mohou do jednoho kontejneru vyhodit různé druhy odpadu.
Efektivnější třídění usnadňuje lidem život a šetří čas i místo. Například v historických centrech měst nebo v oblastech s omezeným prostorem snižuje multikomoditní sběr počet potřebných kontejnerů. Kromě toho umožňuje levnější svoz odpadu.
„Obce mohou na základě dat zjistit, že se některé druhy odpadu v konkrétní lokalitě třídí méně a nádoby se plní pomalu. V takovém případě může být multikomoditní sběr výhodnější,“ vysvětluje redakci Drbny Lucie Müllerová, mluvčí společnosti EKO-KOM, která zajišťuje systém sběru a recyklace obalových odpadů.
Pravidla pro multikomoditní sběr odpadu se mohou lišit v závislosti na obci nebo městě. Každá obec si totiž přizpůsobuje systém sběru odpadu podle svých potřeb. Rozdíly způsobuje například dostupnost infrastruktury, kapacita svozových služeb a finanční možnosti obcí.
V Praze je systém multikomoditního sběru odpadu zaveden ve většině městských částí. Do žlutých kontejnerů tak patří plasty a nápojové kartony. Kov vytřídíte do samostatných kontejnerů. Nově se také rozšiřuje síť kontejnerů na zpětný odběr baterií a drobného elektrozařízení.
Ostrava využívá multikomoditní odpad u rodinných domů, se systémem „single stream“. Jedná se o společný sběr veškerého odpadu do jedné popelnice. V Ostravě jsou pro multikomoditní sběr vhodné podmínky, protože zde byla zprovozněna univerzální třídicí linka. Naopak Karlovy Vary dosud udržují více kontejnerů s odděleným druhem odpadu.
„My jsme v tomhle striktní. Multikomoditně sbíráme pouze plasty a nápojový karton. Jinak na všechno máme kontejnery oddělené. Jsou města, která přistupují k tomu, že mají dva kontejnery a v podstatě se tam dá naházet všechno možné,“ uvedla pro redakci Drbny Kamila Brožíčková z Technického odboru magistrátu Karlových Varů.
Po správném vyhození směřuje náš odpad na třídící linky, kde probíhá další roztřídění podle jednotlivých komodit. Plastové i kovové obaly nebo nápojové kartony, které mohou být shromážděny v rámci multikomoditního sběru, se zde oddělí a připraví na recyklaci.
Plastové materiály se zpracují do granulí, aby byly využity při výrobě nových plastových produktů. Kovové obaly putují na recyklaci, kde se roztaví. Papírový odpad se odesílá do papírny, kde se opětovně zpracovává na nový papír.
Multikomoditní sběr pomáhá snížit množství odpadu, který končí na skládkách. Všechny materiály pak mohou být efektivně využity a recyklovány.
Hlavním vodítkem je vždy označení na kontejneru. Na každém najdete samolepky, které jasně ukazují, jaký druh odpadu do něj patří. I pokud je ve vaší obci sbírán odpad do pytlů, měli byste být schopni jednoduše identifikovat, co do jakého můžete vyhodit.
Když se například k plastům přidávají kovy, je žlutý kontejner opatřen samolepkou s označením kovového odpadu.
Jako dobrý pomocník může posloužit i vyhledávač na stránkách jaktridit.cz. Využijte ho, pokud si chcete ověřit, kam odpad patří.
Každý už se někdy zarazil, když si nebyl jistý, kam vyhodit například plechovku od nápoje. Ty nejčastěji patří do šedého kontejneru na kovy. V některých obcích je však můžete házet i do žlutého kontejneru, pokud je tak označený. Nápojové kartony, jako jsou krabice od mléka nebo džusů, mají buď speciální oranžový kontejner nebo se třídí společně s plasty do žlutého kontejneru.
Třídění odpadu má zásadní význam pro ochranu životního prostředí. Pokud se do kontejnerů dostane nevhodný odpad, může znehodnotit celý obsah a znemožnit jeho další zpracování. Problém přináší i znečištěný odpad, který je také potřeba správně vytřídit.
„Doporučila bych používat zdravý selský rozum. Samozřejmě každý pozná, jestli je třeba krabice od pizzy umazaná nebo promaštěná tak, že již nejde využít. To pak patří do směsného odpadu. Pokud je tam jenom nějaký flíček, tak to určitě nevadí, a můžete krabici vyhodit do papíru“ radí Lucie Müllerová, mluvčí EKO-KOM.
Když si nejste jisti, zkuste třeba obal zmuchlat – pokud se vrátí do původního tvaru, pravděpodobně se jedná o plast. Zeptat se před tříděním můžete i své obce. Místní vyhlášky nebo webové stránky často obsahují podrobné informace o tom, jak se třídí právě u vás.
Multikomoditní sběr je jednou z cest, jak zefektivnit systém třídění, snížit náklady a zvýšit dostupnost recyklace. Proto pamatujte, že každá správně vytříděná plastová lahev, plechovka nebo papírová krabice může být znovu využita a nezůstane jen ležet další desítky let na skládce.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám