Slévači ze společnosti Slévárny Třinec odlili z šedé litiny čtyři lopatky pro vodní kola hamru ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Každá váží přes 100 kilogramů. V hamru nahradí opotřebované díly. Novinářům to dnes řekl ředitel Sléváren Třinec Martin Adamec.
Na začátku měli slévači k dispozici jen opotřebované původní lopatky, podle kterých museli nejprve vyrobit nová modelová zařízení. "Dřevomodeláři, což je neobvyklá věc, protože normálně pracujeme podle specifikace zákazníka a technických výkresů, tak na základě opotřebených lopatek vyrobili dřevěné modely. Takže tady je kus takového toho umu, tradice a tak trochu kutilství," řekl Adamec.
Pak následoval už standardní proces výroby odlitků ze šedé litiny metodou gravitačního lití do forem z furanových, tedy chemicky tvrzených, formovacích směsí. Po odlití odlitky chladnou ve formě.
"Po 24 hodinách rozebíráme formu a následně potom vytahujeme odlitek. Z odlitku musíme oddělit vtokovou soustavu a dáváme to potom na tryskání. Po tryskání dochází k zabroušení veškerých slévárenských přebytků a nějakých defektů. Ale předpokládám, jak jsem viděl ten odlitek, že to bude bez problémů," popsal výrobní ředitel Daniel Macúch.
Celý proces od výroby modelů po samotné odlití trvá zhruba čtyři týdny. Slévači vyrobili dva typy lopatek. Lopatka prvního typu váží asi 110 kilogramů, tu vyrobili jednu. Druhý typ o váze 130 kilogramů odlévali třikrát.
Adamec řekl, že šlo o nestandardní zakázku, která nebyla pro firmu až tak zajímavá z komerčního pohledu. "Nicméně my jsme si vědomi jednak toho, že jsme jednou z největších sléváren v České republice, a jednak toho, že máme obrovskou historii a tradici, která představuje víc než 180 let. S respektem k těmto dvěma faktům přistupujeme k tomu, že se snažíme nad rámec našich denních komerčních aktivit obor slévárenství zpřístupnit široké veřejnosti," řekl Adamec.
Poslední podobně unikátní zakázkou bylo pro třinecké slévače před třemi lety odlévání figury Ježíše Krista pro krucifix před dřevěným kostelem v třinecké části Guty.
Slévači se shodují v tom, že jejich řemeslo je opravdu krásné. "Jediný problém je, že do slévárenství se teď naši mladí kolegové moc nehrnou. Slévárenství má svá specifika a musíme to určitým způsobem dávat veřejnosti ve známost, protože opravdu o to naše odvětví momentálně není žádný zájem," řekl Macúch.
Slévárny Třinec jsou dceřinou firmou Třineckých železáren. Mají tři výrobní provozy, ve kterých vyrábějí odlitky z šedé litiny, z tvárné litiny a různých typů legovaných ocelí. Každoročně vyrobí zhruba 30 tisíc tun odlitků, jejich tržby překračují 1,5 miliardy korun. Slévárny Třinec mají okolo 500 zaměstnanců.
Vodní hamr (kovárna) postavený v rožnovské Mlýnské dolině v roce 1988 je rekonstrukcí původní stavby z druhé poloviny 19. století z beskydské obce Ostravice na Frýdecko-Místecku. Hlavními součástmi hamru jsou tři vodní kola, skříňové dmychadlo vhánějící vzduch do dvou výhní a vlastní kovací stroj složený ze dvou železných kladiv.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.