Čtvrtek, 16. května 2024, 19:00
O novou pobytovou službu ostravské Armády spásy zaměřenou na lidi bez domova se zhoršeným zdravotním stavem je mezi bezdomovci zájem. Za první půlrok ji využilo zhruba 60 lidí, především mužů. Většina z nich následně začala využívat i další služby, které Armáda spásy těmto lidem nabízí. Na ulici se jich vrátilo minimum z nich, řekl dnes Tomáš Hruška, ředitel sociálních služeb Adelante.
Nová krizová pobytová služba, která je v Česku ojedinělá, nabízí dočasné zázemí bezdomovcům s běžnými nemocemi, po úrazech, pacientům bez domova propuštěným z nemocnic do domácího léčení nebo lidem, které naopak čeká zákrok ve zdravotnickém zařízení a potřebují se na něj připravit. "Ukázalo se, že služba se stala i jakýmsi pomyslným výtahem k dalším sociálním službám. Pouze 14 procent uživatelů se po ukončení pobytu vrátilo zpět na ulici. Ostatní začali aktivně využívat návazné služby," uvedl Hruška. Dodal, že právě využívání nabízených sociálních služeb může být dalším krokem k návratu do běžného života.
Lidem, kteří krizovou službu využili, pomohli sociální pracovníci například najít ubytování v azylovém domě či na ubytovně, další zájemci byli kvůli nedostačující kapacitě zapsáni do pořadníku. "Po předchozí zkušenosti s prací s lidmi bez domova v terénu a na denním centru jsem byla mile překvapena, co dokáže s klienty udělat ztráta stresu z toho, kde a za co budou spát, pravidelná strava a odpočinek. V důsledku zhoršeného zdravotního stavu je také motivace klientů výrazně vyšší. Mnoho se jich po této zkušenosti zpět na ulici vrátit nechce a aktivně spolupracují s pracovníky právě na hledání návazných služeb," řekla sociální pracovnice Kristýna Klečková.
Podle Hrušky v případě potřeby doprovázejí pracovníci služby klienty i do jiných institucí, například zdravotnických zařízení či návazných služeb i mimo město Ostravu. "Kromě zajištění návazného bydlení se sociální pracovníci věnují také tématům prevence a osvěty zdraví, zajištění návazné zdravotní péče, tedy praktických či odborných lékařů, vyřízení karet pojištěnců nebo řešení nepříznivé finanční situace, tedy komunikaci s úřady práce či Českou správou sociálního zabezpečení. V několika případech se povedlo propojit klienty s rodinou a pracovat na obnově rodinných vztahů," řekl Hruška.
Nejčastěji krizovou službu využívají lidé bez domova s ranami na dolních končetinách, zhoršenou mobilitou, poúrazovými stavy, ale i lidé po operaci či s onemocněním dýchacích cest nebo virózami. Krizová pomoc pro lidi bez domova je určena lidem s akutním zhoršením zdravotního stavu, který nevyžaduje hospitalizaci, ale klid na lůžku.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.