Ostravská zoo představila návštěvníkům nový druh jelena, sambara skvrnitého, který se v přírodě vyskytuje pouze na dvou filipínských ostrovech. Pár tohoto vzácného kopytníka mohou lidé vidět ve výběhu pod restaurací Saola, uvedla mluvčí zahrady Šárka Nováková na webu.
Obě zvířata pocházejí z Německa, do Ostravy přicestovala společně. Čtrnáctiletý samec ze samčí skupiny z Opel Zoo Kronberg a dvouletá samice ze Zoo Landau. „Krátce po příjezdu byli spojeni a chovatelé již také zaznamenali páření. Pokud samice zabřezla, první mládě vzácného jelena lze očekávat na přelomu podzimu a zimy," uvedla mluvčí. Po osmiměsíční březosti rodí samice sambarů obvykle jedno mládě.
„Trpěliví návštěvníci mají možnost sambary pozorovat ve výběhu pod restaurací Saola. Jeleni byli zpočátku hodně plaší, ale postupně si na nové prostředí zvykají," doplnila Nováková.
Sambar skvrnitý žije pouze v lesích na ostrovech Negros a Panay na Filipínách. V kohoutku měří okolo 70 centimetrů a je aktivní zejména v noci. Živí se především mladými listy, pupeny stromů a výhonky trav. Kvůli přeměně lesů na zemědělskou půdu a lov pro maso i trofeje je podle ní divoká populace sambarů značně rozdělená. Podle odhadů jde sotva o 700 dospělých jedinců. Obvykle se vyskytuje v malých skupinkách do tří jedinců, není ale známo, zda to není způsobeno právě velkým loveckým tlakem.
Vzhledem k tomu, že jde o ohrožený druh, existuje pro něj v Evropské asociaci zoologických zahrad a akvárií (EAZA) program, jehož cílem je udržet stabilní životaschopnou záložní populaci v lidské péči. V evropských zoo je v současné době téměř 100 sambarů.
„Nástrojem k udržení genetické rozmanitosti populace je strategie Nechat množit a regulovat, tedy Breed and cull strategy, která se nejvíce blíží i přirozené situaci v přírodě. Zoo Ostrava tento nástroj využívá, proto mohla získat rovnou pár, přestože s chovem tohoto jelena teprve začíná," uvedla Nováková.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.