Lékařská fakulta Ostravské univerzity převedla do virtuální podoby svou cvičnou nemocnici, kterou otevřela zhruba před dvěma lety. Studenti si tak budou moci natrénovat například příjem pacientů po hromadné nehodě, poskytování pomoci na jednotce ARO nebo péči o pacienta v sanitce. Novinářům to sdělila mluvčí fakulty Hana Hanke.
„Projekt Virtuální nemocnice je dalším krokem ke zvyšování kvality vzdělávání na ostravské lékařské fakultě. Je to takový předstupeň přípravy na přímou praktickou výuku v našem simulačním centru, kdy si mohou studenti vyzkoušet náročné situace nejprve ve virtuálním prostředí," uvedla proděkanka pro studium a celoživotní vzdělávání Ivona Závacká.
Virtuální nemocnice postupně umožní nasimulovat různé situace, na které se studenti mohou učit reagovat. Podle Závacké je navíc takový typ výuky blízký i studentům a získané vědomosti jim tak lépe utkví v paměti, což je důležité pro jejich následnou praxi.
Interaktivní 3D model Virtuální nemocnice přenese s pomocí speciálních virtuálních brýlí studenty i vyučující na vybraná pracoviště, a to urgentní příjem, operační sál, na JIP a ARO, porodní sál i do dalších prostor cvičné nemocnice.
„Studenti si tak budou moci prostřednictvím jednotlivých scén nacvičit například příjem pacientů po hromadné nehodě, poskytnout pomoc pacientovi se selháním základních životních funkcí v prostředí sanitního vozu nebo připravit operační sál před náročným chirurgickým zákrokem,“ řekla Závacká. Virtuální nemocnici si lze nejen prohlédnout, ale studenti mohou prozkoumat i jednotlivé vybavení, přístrojovou techniku nebo chirurgické nástroje.
Tréninkové scénáře jsou připraveny v různých úrovních včetně formátu s nápovědou nebo následnou kontrolou správného postupu. „Dostupnost Virtuální nemocnice a všech 3D scén je umožněna nejen prostřednictvím technologie virtuální reality, ale do cvičné nemocnice je možné díky rozšířené realitě nahlédnout i prostřednictvím chytrých mobilních telefonů," doplnila mluvčí. Nemocnice je dostupná i z prostředí on-line webové platformy, kde je možné vytvářet i didaktické pomůcky. Vyučující tak mohou vytvořit například speciální avatary, kteří jsou schopni projevovat ve virtuální realitě základní emoce.
Vytvoření Virtuální nemocnice stálo více než šest milionů korun a podpořilo ho ministerstvo školství. Cvičnou nemocnici za více než čtvrt miliardy korun otevřela fakulta v říjnu 2022. Šlo o druhé takové simulační centrum v Česku, které má připravit na praxi nejen budoucí lékaře, ale i studenty zdravotnických oborů. Ve cvičné nemocnici nechybí kromě urgentního příjmu, porodního či operačního sálu jednotka intenzivní péče, sanitní vůz, tělocvičny pro fyzioterapeuty, nemocniční pokoj, dětská jednotka intenzivní péče nebo mikrochirurgické a operační středisko. Pacienty nahrazují celotělové simulátory.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.