Dětí s poruchou autistického spektra přibývá. V Ostravě jim nově pomůže dětská ergoterapie

Autoři | Foto Pixabay.com

Dětí s poruchou autistického spektra přibývá, varují lékaři. V Nemocnici AGEL v Ostravě-Vítkovicích malým pacientům nově poslouží dětská ergoterapie. Služba pomáhá dětem s poruchou autistického spektra, opožděným vývojem nebo dyspraxií a zahrnuje nejen přímou péči o dítě, ale také poradenství a podporu rodičů.

Porucha autistického spektra je v posledních letech stále častější diagnózou dětského věku. Potíže se soběstačností, začleňováním do kolektivu, jemnou i hrubou motorikou nebo stavy přehlcení vnějšími podněty jsou svízelné situace, se kterými si dítě a často ani rodiče neví rady. Vítkovická nemocnice proto nově rozšiřuje své služby o specializovanou dětskou ergoterapii, která je určena dětem od tří let. 

„Právě zde má dětská ergoterapie velké pole působnosti. U dětí lze dosáhnout prostřednictvím cílených aktivit velkého posunu v soběstačnosti, komunikaci i sociální interakci,“ řekla ergoterapeutka Jana Spěváková.

Ergoterapie může pomoci také dětem s dětskou mozkovou obrnou, neurovývojovými vadami, poškozením mozku, poruchou senzorického zpracování, opožděným psychomotorickým vývojem, vývojovou dysfázií nebo dyspraxií. Terapie zahrnuje cílené aktivity na zlepšení motoriky, které dětem pomáhají rozvíjet jejich pohybové schopnosti. Cílem je pomoci malým pacientům zvládnout problematické každodenní činnosti, mezi něž patří oblékání, hygiena nebo další aktivity spojené s péčí o sebe.

Součástí ergoterapie je také řešení problémů s příjmem potravy. „Jedná se například o senzorické obtíže nebo nácvik asistovaného a samostatného sebesycení, což je klíčové pro zlepšení soběstačnosti dětí. Rodiče dětí mohou u ergoterapeuta navíc získat poradenství ohledně výběru a používání kompenzačních pomůcek, které dětem usnadní hygienu, oblékání, dopomůže při stravování nebo usnadní komunikaci," popsala ergoterapeutka.

„Naší snahou je nejen pomoci dětem, ale také podpořit jejich rodiny při překonávání každodenních výzev. Doufáme, že ergoterapie bude pro mnoho rodin vítanou pomocí a krokem ke zlepšení kvality života jejich dětí,“ dodala primářka oddělení rehabilitace Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice Jana Štveráková.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Ostrava, Vítkovice, zdraví, nemocnice, autismus, terapie, ergoterapie, děti, léčba

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.