V Moravskoslezském kraji v minulém měsíci klesl počet lidí, kteří se nově nakazili virovou žloutenky typu A. Hygienici v dubnu evidují 13 nových případů. Je to o třetinu méně než v březnu, kdy zaznamenali 21 onemocnění. Stále je to však více než dvojnásobek ročního počtu nakažených za rok 2023, kdy hygienici za 12 měsíců měli hlášeno z celého regionu pět případů. Region se už více než rok potýká s epidemií žloutenky.
V kraji vypukla loni v dubnu a zatím ji nelze považovat za ukončenou. To je možné až ve chvíli, kdy se po dobu 100 dní neobjeví žádný nový případ. Od vypuknutí epidemie byly jen dva týdny bez nahlášených nakažených. Nejvíce případů nákazy pochází z primárního ohniska, které vzniklo v Ostravě-Přívoze. Z krajského města se ale epidemie rozšířila i do dalších okresů i okolních krajů - Zlínského a Olomouckého. Díky rozsáhlým opatřením i očkování se počet nových případů snižuje.
Takzvanou nemocí špinavých rukou se nakazily hlavně děti do 12 let. „Nejúčinnější prevencí virové hepatity A je očkování," připomněli hygienici, kteří od vypuknutí epidemie zajišťovali preventivní i mimořádná očkování. Mezi příznaky onemocnění žloutenkou typu A patří zejména změna barvy stolice a moči, zežloutnutí kůže a očního bělma, nevolnost, nechutenství, zvracení, bolest pod pravým žeberním obloukem či bolesti zad a břicha. Lidé, kteří žloutenku prodělali nebo jsou proti onemocnění očkováni, jsou celoživotně chráněni.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám