Počasí dnes10 °C, zítra7 °C
Pondělí 25. listopadu 2024  |  Svátek má Kateřina
Bez reklam

Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.

KOMENTÁŘ: České portfolio jako příležitost

Česká republika získala v nově navržené Evropské komisi portfolio, u nás bychom řekli rezort, mezinárodního partnerství. Pod tímto názvem si málokdo, snad kromě odborníků na evropskou integraci, představí, co to přesně znamená. Proto si rozeberme, jak konkrétně nominaci dosavadního českého ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely číst.

Autorem komentáře je Ondřej Krutílek, europoslanec za ODS (frakce ECR).

Náš vlivový rekord

V první řadě se jedná o portfolio ekonomické. Vláda Petra Fialy dopředu vyhlásila, že chce pro Českou republiku vyjednat právě některou z ekonomických oblastí, a tento slib splnila. Navíc se jedná o vůbec první ekonomické (rozumějme důležité) portfolio, která naše země od vstupu do EU získala.

Je vtipné, když opoziční politici význam Síkelova portfolia snižují. Stačí si vzpomenout, jak Andrej Babiš před pěti lety vyjednal pro Českou republiku a Věru Jourovou post místopředsedkyně Komise, ale bez skutečných pravomocí. Získali jsme tehdy prázdné místopředsednictví, teď bude náš zástupce v Komisi spravovat značný rozpočet a bude mít i vlastní generální ředitelství, které bude realizovat jeho politické záměry.

Investiční portfolio a vývoz  

Platí sice, že dosud měla komisařka pro mezinárodní partnerství na starosti zejména rozvojovou pomoc, ale to se v nové Komisi zásadně změní. Jak řekla předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová, teď půjde v první řadě o investiční portfolio, které bude mít na starosti unijní investice v zemích, jímž se dříve říkalo státy třetího světa, tedy zejména v Indopacifiku, Africe či Latinské Americe a Karibiku. Ekonomické vztahy s těmito oblastmi vytváří samozřejmě nové příležitosti pro vývoz evropských, a tedy i českých výrobků, což je pro nás o to výhodnější, že Česká republika je výrazně exportní ekonomikou, která vždy potřebuje nová odbytiště pro své zboží.

Jozef Síkela bude navíc řídit program „EU Global Gateway“, který byl vytvořen, aby mezi lety 2021 a 2027 ve třetích zemích investoval až 300 miliard eur. Zde půjde i o přesah do oblasti migrace, protože prostřednictvím cílených investic do oblastí, odkud uprchlíci do Evropy přichází, můžeme míru migrace snižovat. Stejně tak můžeme těmito investicemi bránit stoupajícímu vlivu Číny a Ruska například v Africe.

Odstřižení se od Ruska a Číny

Jozef Síkela bude mít navíc na starosti i řešení problematiky kritických surovin. Jde o nerostné zdroje, které nezbytně potřebujeme k tomu, abychom v Evropě mohli vyrábět strategicky důležité věci. V této oblasti bude Síkela navíc řešit i to, jak se Evropa maximálně odřízne od surovinové závislosti na Rusku a Číně. A to je také téma, které výsostně zajímá Českou republiku.

Bude na samotném Jozefu Síkelovi, zda potenciál svého rezortu dokáže naplnit a využít. Příležitostí mu k tomu vyjednané portfolio nabízí vskutku hodně.

Autoři | Foto Ondřej Krutílek

Štítky Česko, Jozef Síkela, Evropa, Čína, Rusko, investice, Afrika, Ondřej Krutílek, SPOLU

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

KOMENTÁŘ: České portfolio jako příležitost  |  Blogy a komentáře  |  Drbna  |  Ostravská Drbna - zprávy z Ostravy a Moravskoslezského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.