Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Představa nástupu do léčebny může být děsivá. Strach z neznámého, ztráta kontroly, obava z nátlaku na jídlo. Studie ukazují, že úspěch léčby závisí na několika klíčových faktorech, jako je motivace pacienta, přístup terapeutů a podpora rodiny. Co dělat, aby léčba měla co největší efekt?
Psychiatrická léčba může být strašák i záchrana. Jak ji zvládnout tak, aby vám skutečně pomohla?
Vstup do léčby znamená náhlou změnu režimu, která může vyvolat silnou úzkost. Výzkumy ukazují, že pacienti v prvních dnech zažívají intenzivní stresovou reakci, protože jejich mozek je dlouhodobě přizpůsobený restrikci jídla a náhlé změny spouštějí obranné mechanismy.
Jakmile ale pacient překlene kritický první týden, jeho tělo i psychika se začnou postupně adaptovat.
„Je dobré sepsat si před nástupem do léčby seznam motivací, proč se vlastně chceme léčit. A k tomu seznamu se vrátit vždy, když nás přepadnou pochyby a budeme chít léčbu předčasně ukončit,“ říká Markéta Hamerníková, autorka projektu Stop anorexii.
Terapie je hlavním pilířem léčby. Právě během terapií se často ukáže, že anorexie není jen o jídle, ale i o hlubších problémech – nízkém sebevědomí, vztazích, traumatech.
„Nikdo od vás samozřejmě čeká, že se otevřete a začnete maximálně spolupracovat hned na prvním sezení. Je to proces, chce to čas. Řadu věcí si člověk často uvědomí až s odstupem, po skončení terapie,“ říká Markéta Hamerníková.
Důležité je nastavení mysli - léčebna není trest, ale šance na změnu. Neexistuje "správný" čas na uzdravení – ten nejlepší čas je teď.
Více k tématu Jak to zvládnout v léčebně uslyšíte v dalším podcastu Stop anorexii. Ten je k dispozici také na Spotify, Apple Podcasts nebo YouTube.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám