Počasí dnes-3 °C, zítra-2,8 °C
Sobota 15. února 2025  |  Svátek má Jiřina
Bez reklam

DRBNA HISTORIČKA: Nejstarší město celého Česka. Je jinde, než by jeden čekal

Historie zná řadu paradoxů a jedním z nich je i nejstarší institucionální město na našem území. Co to znamená? Ačkoliv není pochyb o tom, že reálně jsou nejstaršími městy slavné adresy u nichž bychom to čekali jako Praha nebo Olomouc, jednoznačně to říci nemůžeme, jelikož nám chybí důkaz. Podle historických pramenů je nejstarším městem Bruntál.

Malé patnáctitisícové městečko na pomezí Moravy a Slezska má slavnou historii. Svým způsobem bylo ve správný čas na správném místě a může se chlubit titulem nejstaršího historicky doloženého města. Celý příběh je při tom komplikovanější neexistence nejstarší zakládací listiny, kterou by si mohli místní hýčkat například v místním muzeu.

Nejstarší listinu má k dispozici nedaleký Uničov. Čili z malého primátu mezi historickými městy se může těšit i on. Právě na listině pro Uničov od zakladatele přemyslovské královské linie Přemysla Otakara I. z roku 1223 je zmíněn Bruntál.

Takováto zmínka sama o sobě by k doložení města nestačila. V listině však Přemysl Otakar potvrzuje přebírání magdeburského práva z Bruntálu pro Uničov. Tento proces vždy znamenal, že město přebírající právo bylo mladší. Bruntál byl totiž prvním městem, v němž magdeburské právo platilo a po dlouhou dobu bylo i centrem nalézání tohoto práva pro lokality, kde v Česku platilo.

Středověká města měla totiž právní svébytnost, to však neznamenalo, že by si svá práva načmárala na papír tak, jak se místním zlíbilo. Právní systémy jsou složitá věc a nač vymýšlet už vymyšlené? Právo se tak přebíralo podle jiných měst a vznikaly právní okruhy podle toho, jakým právem se města řídila. V českých zemích to znamenalo rozdělení na severní oblasti magdeburského práva a jižní oblasti norimberského městského práva.

Záležitost kolem Bruntálu jakožto nejstaršího města ještě trochu komplikovanější. Samotné založení Bruntálu město paradoxně “usvědčuje” z toho, že reálně se o nejstarší město rozhodně nejedná. Byl totiž založen tzv. na zeleném drnu, tudíž čistě účelově na místě, kde nebylo předchozí osídlení. Už ve 13. století panovala povědomost o rudách vzácných kovů v Jeseníkách vhodných k těžbě. Bruntál měl být základnou pro toto výnosné podnikání pro českého panovníka. Ve Slezsku se při tom nacházela chtivá konkurence v podobě vratislavského biskupa, který v lokalitě plné hor a lesů chtěl také rozšířit svůj vliv.

Hranice ve středověku nebyly geometricky přesně dané, tudíž se pohraniční území se slabou infrastrukturou mohla dostat do područí někoho jiného než byl český král Přemysl, respektive moravský markrabě Vladislav Jindřich, jenž jako vazal svého bratra Přemysla na Moravě vládl a do jehož panování spadá založení Bruntálu.

Dneska se Bruntál nachází ze zeměpisného hlediska v trochu zapadlé lokalitě v podhůří jesenických hor. Na tomto místě byl však založen účelně. Celá operace městu však přinesla místo mezi unikáty české historie.


 

Hodnocení článku je 88 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky Drbna historička, Moravskoslezský kraj, historie, Bruntál

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Cipísek von Řáholec

Podle historických pramenů je nejstarším městem celého Česka Cheb...

Dnes, 12:06Odpovědět

Roman Jeschke

Bruntál je celý ve Slezsku.

Dnes, 09:12Odpovědět

DRBNA HISTORIČKA: Nejstarší město celého Česka. Je jinde, než by jeden čekal  |  Historička  |  Drbna  |  Ostravská Drbna - zprávy z Ostravy a Moravskoslezského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.