Počasí dnes7 °C, zítra7 °C
Pátek 15. listopadu 2024  |  Svátek má Leopold
Bez reklam

Řízení s Helske, jež dluží miliardy za dluhopisy, je odročeno, firmu řeší i NCOZ

Krajský soud v Ostravě dnes odročil na jaro insolvenční řízení se společností Helske Limited ze skupiny Helske, která drobným investorům rozprodala dluhopisy přibližně za dvě miliardy korun. Investoři však nedostali žádné výnosy, ale ani své původní vklady. Státní zástupce řekl, že činností firmy se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Insolvenční návrh podal na firmu loni jeden z drobných investorů. Ostravský soud letos v březnu rozhodl o úpadku firmy a v létě ji poslal do konkurzu.

Helske Limited sídlící v Londýně je mateřskou firmou skupiny Helske. Skupinu založil slovenský podnikatel Matej Rusňák, k němuž se později připojil Libor Stybr. Helske vytvořila síť firem a dluhopisy prodávala v Česku, na Slovensku, ve Slovinsku, Chorvatsku, Polsku a Rumunsku. Termíny jejich splatnosti vypršely už před několika lety, poškozených investorů by mohlo být i více než 3000.

"Byly vybrány takřka dvě miliardy korun od drobných střadatelů, většinou z Moravy, vyššího věku, kteří tam vkládali od 50 tisíc i po řádově milionové vklady," řekl insolvenční správce Dominik Hart. Způsoby, kterými zástupci firem drobné střadatele přiměli k podpisu, přitom podle informací, jež zazněly u soudu, nebyly vždy zrovna čisté.

Hart je rovněž insolvenčním správcem společností Helske Sustained a Helske Sustained HPC, které už rovněž skončily v konkurzu. "Tam nejsou žádné významné majetky, žádné podíly ve společnostech, tam jsou jenom pohledávky. Oni vybrali za dluhopisy peníze, ty potom poslali dál," řekl Hart.

Soudu insolvenční správce řekl, že se ve spolupráci s věřitelským výborem aktivně zaměřuje na dceřiné společnosti firmy Helske Limited a snaží se zjistit, kde skončil majetek. Firem je 37 - tři v Česku, 33 na Slovensku a jedna v Německu. K dceřiným firmám ale insolvenční správce nemá žádné oprávnění.

"Když si insolvenční správce požádá banku o součinnost k těm dcerám, tak banka stejně neodpoví. Takže v součinnosti s věřitelským výborem byli odvoláni jednatelé těch společností, byl tam ustanoven nový jednatel a ten dělá všechny kroky, hlavně zjišťuje majetek prostřednictvím katastru nemovitostí, a pak obesílá všechny banky, které připadají v úvahu, ať už v Česku, na Slovensku, v Německu, abychom zjistili, co se stalo s finančními prostředky, kde skončily," popsal Hart.

Také soudkyně Pavla Tomalová řekla, že hlavní je dohledat majetek, aby uspokojení věřitelů bylo co nejvyšší. "Když jsem viděla seznam drobných střadatelů, kteří vložili peníze do těch dluhopisů, jsou to všechno víceméně fyzické osoby staršího věku, které bohužel společnosti naháněly k podepsání dluhopisů kolikrát nekalým způsobem," řekla soudkyně.

Soud už dříve uvedl, že je důvodná pochybnost, že firma informace o svém majetku zatajuje a majetku se zbavuje. Tím ohrožuje uspokojení věřitelů v insolvenčním řízení. "Ze strany dlužníka není poskytovaná součinnost, nemáme účetnictví, po všem se pátrá, je to taková detektivní činnost," řekl insolvenční správce.

Největším majetkem Helske by měla být továrna na výrobu sádrokartonu ve slovenské Levoči, která je ale podle informací insolvenčního správce mimo provoz. "K tomu jsme se ale ještě nedostali, tam ještě je jakoby mezičlánek, takže snažíme se tam ve spojení s věřitelským výborem co možná nejvíce přiblížit, protože to aktuálně vyhodnocujeme jako nejvýznamnější majetek," řekl Hart.

Věřitelé Helske Limited jsou rozděleni do několika skupin. Kromě drobných investorů jsou mezi nimi dvě významnější firmy: společnost Indebitum Víta Zaorálka a brněnský fond Ifis.

Skupinu Helske nyní vlastní český podnikatel Jan Čermák. Čermák a jeho společnost Servis-24 Česká republika se mimo jiné specializují na pomoc firmám zatíženým dluhy. V médiích bývá označován za lobbistu a spekulanta s pohledávkami. V současnosti drží například také podíl v zadlužené firmě Empresa Media, která provozuje TV Barrandov. Insolvenční správce řekl, že Čermák koupil Helske v době, kdy už byla v úpadkové situaci, a současný stav mu tak nevyčítá.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, Slovensko, Británie, finance, soud, Ostrava, firmy, Helske, AUDIO

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Řízení s Helske, jež dluží miliardy za dluhopisy, je odročeno, firmu řeší i NCOZ  |  Krimi  |  Ostravská Drbna - zprávy z Ostravy a Moravskoslezského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.