Podvodník se vydával za energetického poradce a vylákal z lidí čtvrt milionu

Slíbil levnější energie, vyřízení smluv i odvrácení vysokých pokut. Místo pomoci ale vybíral od lidí tisíce korun za služby, které nebyly potřeba. Kriminalisté nyní obvinili třiačtyřicetiletého muže, který měl napálit nejméně sedmnáct lidí napříč Českou republikou.

Podvodné jednání začalo podle policie v červnu loňského roku. Muž navštěvoval lidi s nabídkou energetického poradenství a tvrdil, že za ně bude jednat s dodavateli energií. K tomu si nechával podepisovat smlouvy a plné moci, za které vybíral nemalé částky.

První známý případ se týkal muže, který za údajné zastupování v oblasti energetiky zaplatil 7 tisíc korun. Stejným způsobem pak obviněný oslovil dalších šestnáct lidí. Od každého požadoval částky od tří do patnácti tisíc korun. Při jednání vystupoval pod různými jmény a vydával se za zaměstnance různých energetických společností.

V některých případech se snažil poškozené přesvědčit pomocí smyšlených hrozeb. Jedné ženě například tvrdil, že jí kvůli stávajícím smlouvám hrozí pokuta až 40 tisíc korun a za vystavení plné moci a údajné zrušení smluv od ní získal 12 tisíc korun. Když si žena informace ověřila přímo u energetické společnosti, zjistila, že se stala obětí podvodu.

Dalšímu muži podvodník namluvil, že pokud nezaplatí za potřebné úkony, může dostat pokutu ve výši 100 tisíc korun. Nakonec od něj získal 7 500 korun za údajné zrušení smlouvy na dodávku elektřiny.

Nechyběly ani smyšlené dluhy. Jedné ženě telefonicky oznámil, že dluží energetické společnosti 120 tisíc korun. Přestože mu nevěřila, naléhal na osobní schůzku. Nakonec jí nabídl, že problém vyřeší za pět tisíc korun, které mu v obavách zaplatila.

Případ rozkryli kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality v Novém Jičíně. Pomohly jim kamerové záznamy, výpovědi poškozených i operativní práce.

„Na základě vyhodnocených kamerových záznamů, výslechů poškozených a operativní činnosti kriminalisté objasnili sedmnáct skutků a obvinili třiačtyřicetiletého muže z trestného činu podvodu,“ uvedla policejní mluvčí Nikol Bočková.

Podle vyšetřovatelů muž od poškozených vybral téměř 250 tisíc korun. V případě prokázání viny mu hrozí trest odnětí svobody na dva až osm let.

Policie zároveň upozorňuje, že podobní takzvaní energošmejdi jsou stále aktivní. „Nemají zábrany, vymýšlí nové praktiky a snaží se danou osobu nachytat nepřipravenou. Dávejte pozor na to, s kým řešíte své smlouvy a komu dáváte peníze,“ varovala Bočková.

Hodnocení článku

Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?

Štítky podvod, energie, poradce, krimi, čtvrt milionu

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

O jaký newsletter máte zájem?

Vyber jednu, nebo více možností a my se postaráme o to, aby do emailu přišly jen zprávy, které tě zajímají.

Napište první písmeno abecedy.