Dnes, 13:07
U desítek kolapsů přímo souvisejících s tropickými teplotami zasahují v těchto dnech záchranáři v Moravskoslezském kraji. Teploty v regionu šplhají ke 40 stupňům Celsia, jen za sobotu záchranáři ošetřili třicítku lidí. Ještě vyšší počet očekávají dnes.
V běžný den s průměrnými teplotami záchranáři evidují maximálně deset kolapsů. "V pátek jsme jich do večerních hodin zaznamenali 35. V sobotu je to podobné. A uvidíme, jaká situace bude v neděli, kdy májí teploty vyšplhat ještě výše," uvedl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Minulý víkend byla stovka výjezdů souvisejících s vedry.
Velkou část pacientů tvořili lidé starší 60 let. Při kolapsu utrpěla část lidí navíc také úraz, nejčastěji rukou, nohou nebo hlavy. Hlavní příčinou zdravotních potíží byla podle záchranářů dehydratace a přehřátí organismu způsobené dlouhodobým pobytem na přímém slunci. U části pacientů se na zhoršení stavu v takovém počasí často podílí alkohol nebo jiné omamné a psychotropní látky, které dehydrataci organismu dále prohlubují.
Záchranáři upozorňují na to, že dehydratace může během horkých dnů vzniknout velmi rychle. Nejvíce ohroženi jsou senioři, děti a lidé vykonávající fyzicky náročnou práci. Mezi typické příznaky patří žízeň, sucho v ústech, tmavá moč, únava, celková slabost, zrychlený tep, bolest hlavy, závratě, zmatenost nebo poruchy vědomí. Odborníci doporučují pít pravidelně během celého dne neslazené nealkoholické nápoje. Při zvýšeném pocení je vhodné doplnit také minerály.
Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?
No v Brne klidne jezdi neklimatizovane saliny (z nadr. do pristavu na Prehradu jizda 30 min napr.), takze parada. Predstavte si 30 min v saune.