Počasí dnes-1,8 °C, zítra0 °C
Pátek 21. února 2025  |  Svátek má Lenka
Bez reklam

Konec žebrání ve frýdecko-místeckých ulicích. Bivakování i přespávání pod širákem omezí nová vyhláška

Autoři | Foto Frýdek-Místek

Frýdek-Místek chce ve vymezených lokalitách zakázat žebrání, bivakování a nelegální přespávání nepřizpůsobivých lidí. Docílí toho novou vyhláškou, radnice si od ní slibuje zvýšení veřejného pořádku a větší pravomoce pro strážníky. Město se inspirovalo podobnými vyhláškami jiných statutárních měst, o jejím zavedení rozhodnou zastupitelé v březnu.

Rušení nočního klidu, kriminalita a bezpečností rizika

Žebrání a bivakování v ulicích Frýdku-Místku by mohla zamezit nová vyhláška. Její přijetí už doporučili radní, finální rozhodnutí ale leží v rukou zastupitelů. Podle mluvčí radnice Jany Musálkové Jeckelové město dlouhodobě čelí problémům, které souvisejí s narušováním veřejného pořádku.

„Jde zejména o bivakování, nelegální přespávání pod širým nebem a také o obtěžující formy žebrání. Na chování nepřizpůsobivých osob si stěžují občané i podnikatelé," vyjmenovala mluvčí. Podobné chování podle ní vytváří bezpečnostní rizika, zvyšuje kriminalitu, ruší noční klid a nepříznivě ovlivňuje atmosféru i vzhled města.

Nebezpečný odpad ohrožuje občany i pracovníky úklidu

Pokud vyhláška získá podporu, začne platit patnáctým dnem po jejím zveřejnění. Podle vedení se město dlouhodobě potýká s nelegálním přespáváním pod širým nebem, s nímž souvisí i znečišťování veřejného prostranství odpadem, fekáliemi či infekčním materiálem, třeba použitými injekčními stříkačkami. „To představuje závažné hygienické riziko nejen pro občany, ale i pro pracovníky úklidu, kteří se musí s nebezpečným odpadem denně potýkat," upozornil náměstek Marcel Sikora (Spolu).

Problémové jsou parky, zastávky a dětská hřiště

„Pravidelně evidujeme případy užívání návykových látek, agresivního chování i výtržnictví. Zvláště problematická situace panuje v blízkosti škol, hřišť, parků a autobusových zastávek, kde je zvýšený pohyb osob a riziko konfliktů je vyšší. Všichni, kteří o to stojí, pomoc v našem městě dostanou. Ti, kteří pomoc nechtějí, nemohou terorizovat okolí. Rozhodně nechceme, aby byla ohrožována bezpečnost našich občanů i návštěvníků, je to nepřípustné," sdělil primátor Petr Korč (Naše Město F-M).

Na dodržování dohlédnou strážníci

Dodržování vyhlášky má kontrolovat městská policie. „Při jejím porušení mohou strážníci uložit pokutu v příkazním řízení na místě, případně přestupek oznámit příslušnému správnímu orgánu. Efektivita opatření spočívá v jednoznačném vymezení zakázaných činností a možnosti přímého postihu v terénu. Strážníci budou mít jasnou právní oporu k zásahu v případech narušování veřejného pořádku souvisejícího s bivakováním a obtěžujícím žebráním na vybraných veřejných prostranstvích," řekla Musálková Jeckelová.

Město si podle mluvčí je vědomo toho, že vymahatelnost sankcí může být u lidí bez stabilního příjmu nebo trvalého bydliště složitější. „Nicméně smyslem vyhlášky není pouze represivní složka, ale především prevence – omezení nežádoucího chování v exponovaných lokalitách města. Zkušenosti ukazují, že pravidelný dohled a důsledné uplatňování opatření přispívají ke zlepšení situace ve veřejném prostoru," podotkla mluvčí.

Inspirovala Olomouc i Třinec

Město se podle Musálkové Jeckelové inspirovalo v Olomouci a v Třinci na Frýdecko-Místecku. Zavedení obdobné vyhlášky se v těchto městech osvědčilo. Problémového chování tam ubylo, zlepšil se veřejný pořádek. 

Vyhláška reflektuje osvědčené postupy a specifické potřeby Frýdku-Místku. Zároveň jsme v průběhu přípravy diskutovali opatření s odborem sociálních služeb, který spolupracuje se zainteresovanými subjekty v oblasti sociálních služeb. Cílem není represivní opatření vůči osobám bez domova, ale nastavení pravidel, která zajistí vyvážené soužití ve veřejném prostoru," vysvětlila mluvčí.

Vyhlášku posoudilo ministerstvo

Radnice si návrh vyhlášky nechala připomínkovat ministerstvem vnitra. Regulace se vztahuje na lokality, kde je podle města zavedení vyhlášky nezbytné. Vytipovalo jich 43.

Bivakováním je míněno jednorázové přespání pod širým nebem, žebráním pak hlasové projevy, posunky a celkové obtěžující chování, jako je vstupování do cesty, pronásledování za účelem získání peněz nebo daru.

Frýdek-Místek se zároveň připojil k petici Svazu měst a obcí ČR, která řeší zajištění bezpečí. Autoři petice v textu požadují, aby zákonodárci zachovali přísný postih recidiv u majetkových trestných činů a znovu zavedli zákaz pobytu. Požadují i takzvané domovské právo, jež by zamezilo migraci sociálně slabých po celé republice a podmínku vyplacení dávek jen v domovské obci.

Hodnocení článku je 86 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky Frýdek-Místek, žebrání, bivakování, zákaz, vyhláška

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Konec žebrání ve frýdecko-místeckých ulicích. Bivakování i přespávání pod širákem omezí nová vyhláška  |  Frýdecko-Místecko  |  Z kraje  |  Ostravská Drbna - zprávy z Ostravy a Moravskoslezského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.