Počasí dnes20 °C, zítra21 °C
Pátek 20. září 2024  |  Svátek má Oleg
Bez reklam

Přestavba historické textilky ve Frýdku-Místku přijde Marlenku až na tři miliardy, vyrábět chce v roce 2027

Přestavba areálu bývalé Lembergerovy textilní továrny ve Frýdku-Místku přijde na 2,5 až tři miliardy korun. Historický areál loni koupila v dražbě společnost Marlenka international, která ve městě vyrábí medové dorty. Areál chce využít k rozšíření své výroby, ale také tam vybudovat muzeum či obnovit historický park, řekl majitel Marlenky Gevorg Avetisjan.

Současný areál už na výrobu kuliček a dortů nestačí

„Náš současný areál už nám nestačí, takže tam rozšíříme výrobu kuliček a dortů, které nejsou naším dominantním produktem, ale na které nám už teď kapacita nestačí. Chtěli bychom tam vyrábět už na konci roku 2027, ale bojujeme trochu s byrokracií. Získat některá povolení trvá rok,“ řekl Avetisjan.

V současné době se podle něj intenzivně zpracovávají projekty. „Nemáme to ještě přesně vyčíslené, celkově to ale bude stát 2,5 až tři miliardy. První etapa, velká hala, kde budou čtyři linky v historické budově, bude stát minimálně 1,5 miliardy korun. Z toho půl miliardy půjde jenom na rekonstrukci historické budovy. To je totální zřícenina," řekl majitel Marlenky.

Komín ze sedmdesátých let půjde k zemi

Budovu chce dostat do původního stavu před necitlivými zásahy z období socialismu, z historické budovy tak zmizí novodobé příčky či omítky. V areálu se také bude bourat komín postavený v 70. letech minulého století. Avetisjan uvedl, že z něj původně chtěl udělat vyhlídkovou věž, podle odborníků je ale komín v dezolátním stavu.

V areálu nebudou ale jen výrobní prostory. „Bude tam asi největší kulturní centrum Frýdku-Místku. V jedné historické budově budou jenom ve vrchním patře kanceláře, jinak dole bude interaktivní muzeum. Expozice začne obdobím Lembergera a bude pokračovat až do dnešní doby a k historii Marlenky. Bude tam krásná velká prodejna našich produktů. Bude tam i stylová kavárna s nějakým malým jídlem, s arménskými specialitami," řekl Avetisjan.

Historie Marlenky

Jeho firma chystá rovněž obnovu historického parku z doby Lembergera, kam si budou moci lidé chodit posedět. V parku bude i fontána nebo socha dortu. Marlenka areál koupila od společnosti Slezan Holding, podmínkou bylo zachování historických budov a šetrné nakládání s nimi.

Společnost Marlenka international vytvořila v roce 2022 tržby z prodeje vlastních výrobků a služeb 708,8 milionu korun a její hospodaření skončilo čistým ziskem 78,2 milionu korun. Vyrábí okolo deseti milionů produktů ročně. Firma má přes 350 zaměstnanců. Avetisjan počítá, že po rozšíření výroby jejich počet opět naroste.

Společnost produkující dorty Marlenka je na trhu od roku 2003 a vyrábí produkty podle staroarménské rodinné receptury. Její majitel Avetisjan z Arménie pochází, v ČR žije od roku 1995. Už se stal moravskoslezským Podnikatelem roku a Marlenka získala v Moravskoslezském kraji i titul Firma roku. Prezident Miloš Zeman Avetisjana předloni ocenil medailí Za zásluhy I. stupně.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři

Štítky Moravskoslezský kraj, stavby, potraviny, Frýdek-Místek, firmy, Marlenka, továrna, přestavba

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přestavba historické textilky ve Frýdku-Místku přijde Marlenku až na tři miliardy, vyrábět chce v roce 2027  |  Frýdecko-Místecko  |  Z kraje  |  Ostravská Drbna - zprávy z Ostravy a Moravskoslezského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.