Dnes, 11:02
Minimálně pět let unikal devětašedesátiletý senior pozornosti plynárenské společnosti. Neoprávněně totiž odebíral plyn do své pěstitelské pálenice, aniž by odběr nahlásil nebo nechal zapsat. Celková škoda přesáhla jeden a půl milionu korun.
„Novojičínským kriminalistům se podařilo odhalit protiprávní jednání majetkového charakteru, které na konci dubna roku 2025 oznámila plynárenská společnost. Nelegální činnost dnes již obviněného muže trvala minimálně pět let. Celý rok kriminalisté operativně pátrali, provedli prohlídky jiných prostor a pozemků a mimo jiné přizvali znalce z oboru mechanoskopie a energetika,“ popisuje průběh akce Petra Hrubá, vrchní inspektor PČR MSK.
Obviněný muž měl podle vyšetřovatelů prostřednictvím neoprávněně instalovaného vedení zemního plynu ovládat neoprávněný přívod plynu do pěstitelské pálenice bez řádného zaznamenání na plynoměru. Tento druh černého odběru se lidově nazývá bypass. Po předložení nezvratných důkazů se muž k činu doznal. Většinu dluhu navíc uhradil a na zbytek si domluvil splátkový kalendář.
„Soustavnou prací se kriminalistům podařilo obviněnému prokázat způsobenou škodu ve výši více jak jeden a půl miliónů korun. Komisař oddělení hospodářské kriminality Nový Jičín obvinil na konci dubna tohoto roku muže ve věku 69 let ze zločinu krádeže, za který mu v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až 8 let,“ uzavřela Hrubá.
Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?
Aktualizováno 21. června, 13:23