Defibrilátory pro záchranu života míří i do okrajových částí Frýdku-Místku. První je Lískovec

Autoři | Tisková zpráva | Foto Se svolením Město Frýdek-Místek

Nový automatizovaný externí defibrilátor zajistí vyšší bezpečnost obyvatel v Lískovci. Frýdecko-místecká místní část je první lokalitou v pilotním projektu. Pokud se tam zařízení osvědčí, dočkají se ho i v dalších okrajových částech s delší dojezdovou vzdáleností pro sanitky.

Defibrilátor se nachází na budově hasičské zbrojnice v Lískovci. V případě náhlého kolapsu nebo zástavy srdce je tento přístroj schopen významně přispět k záchraně života ještě před příjezdem zdravotnické záchranné služby a minimalizovat poškození organismu z důvodu nedostatku kyslíku. Pro zvýšení bezpečnosti a ochranu přístroje před zneužitím je na budově zbrojnice nainstalována také bezpečnostní kamera.

„V Lískovci, který je pro umístění tohoto defibrilátoru pilotní lokalitou, jsme nainstalovali AED na budovu hasičské zbrojnice. Jde o logické a dostupné místo s vyšší koncentrací lidí – v blízkosti se nacházejí rodinné domy, pošta, autobusová zastávka a naproti základní škola,“ uvedl náměstek primátora pro bezpečnostní rizika, požární ochranu a ochranu veřejného pořádku Lukáš Kmec (ANO 2011). Zřízení veřejně dostupného AED v Lískovci je podle jeho slov dalším krokem ke zvýšení bezpečnosti obyvatel a zlepšení šancí na záchranu lidského života v kritických situacích.

Použití defibrilátoru zvládne i laik. „Stačí, když zavolá na zdravotnickou záchrannou službu, která sdělí kód k otevření skříňky s přístrojem, a operátor volajícího navede, jak správně postupovat,“ doplnil náměstek Kmec. Defibrilátor po připojení sám vyhodnotí stav postiženého a určí, zda bude možné podat elektrický výboj k obnovení činnosti srdce, nebo zda bude nutné pokračovat v resuscitaci.

Na projektu se budou podílet také tzv. first respondeři – hasiči, záchranáři nebo policisté, kteří jsou vyškoleni v poskytování přednemocniční neodkladné péče. V případě náhlého bezvědomí či jiného život ohrožujícího stavu bude moci operační středisko vyslat first respondera, který bude moci defibrilátor použít.

„Projekt se koná ve spolupráci s místním osadním výborem, který přišel s prvotním podnětem. Pokud se zařízení v Lískovci osvědčí, budeme instalovat defibrilátory také do dalších částí města, kde je delší dojezd zdravotnické záchranné služby – například do Skalice nebo Chlebovic,“ upřesnil náměstek Kmec. Pořízení externího defibrilátoru a kamerového systému finančně zajistilo město. Přístroje tohoto typu se budou instalovat na místech s vyšším pohybem osob, podobně jako je tomu například v obchodních centrech nebo na úřadech. 

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky defibrilátor, zdravotnická záchranná služba, hasičská stanice, Lískovec, záchrana života

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.