Dnes, 09:01
Teď jsou na řadě kočky! Tak zní projekt ostravské zoologické zahrady, která chce vybudovat nové výběhy pro levharty cejlonské a lvy indické. Nejprve je ale potřeba zpracovat projektovou dokumentaci, která není levná. I proto se zahrada obrací na své návštěvníky s prosbou o pomoc prostřednictvím veřejné sbírky.
„V Zoo Ostrava myslíme na budoucnost našich zvířat a neustále se snažíme zlepšovat podmínky pro jejich chov. Po nových expozicích pro medvědy ušaté, šimpanze hornoguinejské a kočkodany Dianiny, makaky lví, gibony bělolící a obojživelníky jsou na řadě kočkovité šelmy,“ vyjmenovává zahrada.
Aby mohla vzniknout nová expozice, musí mít nejprve v rukou projektovou dokumentaci, která zahrnuje architektonický návrh expozic, technická řešení a zázemí pro zvířata, odborné studie a stavební řízení.
„Nejen že je přípravná projektová fáze časově velmi náročná, stojí také nemalé množství peněz. Bavíme se o dvou nutných projektových dokumentacích a při současných cenách počítáme s částkami v milionech korun. Proto jsme se rozhodli zřídit veřejnou sbírku. Z ní získané finance nám pak poslouží na přípravu projektových dokumentací. Věříme, že lidé nám pomohou a podpoří naše úsilí vybudovat pro tato charismatická zvířata nové chovatelské prostory. V případě levhartů bychom tak pokračovali v rekordu, co se délky jejich chovu týče. V Zoo Ostrava jsou tyto největší šelmy Srí Lanky chovány nepřetržitě od roku 1977,“ říká Jiří Novák, ředitel ostravské zoo.
Sbírka už běží a lidé do ní mohou přispět přímo v pavilonu Indické šelmy vhozením mincí do mincotoče nebo platbou QR kódem na účet sbírky. Příští rok se mohou zájemci zúčastnit charitativního běhu, jehož výtěžek také poputuje na „kočičí“ sbírku.
Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?
Aktualizováno včera