Dnes, 12:02
Zastupitelé města Ostravy schválili záměr prodeje nemovitostí na území Slezské Ostravy o celkové výměře 3528 metrů čtverečních. Na Seidlerově nábřeží má vyrůst hotel minimálně čtyřhvězdičkové kategorie. Stanoveny byly základní podmínky prodeje. Zájemce bude povinen definovat nejen harmonogram a financování výstavby spolu s cenovou nabídkou, ale také přínos zamýšlené stavby k rozvoji lokality z více hledisek.
„Zmíněné území na nábřeží řeky Ostravice v těsné blízkosti historického jádra města má mimořádný potenciál. Původně kompaktní městská zástavba tvořící centrum Slezské Ostravy významově vyvažovala Moravskou Ostravu na druhém břehu řeky. V minulém století území protnula klíčová dopravní tepna, Bohumínská ulice. S ohledem na charakter území je zásadní architektonické řešení budoucí stavby, které naváže na stávající zástavbu a současně dotvoří panorama Slezské Ostravy,“ konstatuje Jiří Vávra, náměstek primátora.
Nábřeží je podle slov náměstka Vávry významnou relaxační zónou města, návrh by měl tedy tuto funkci zohlednit a prostřednictvím zvoleného řešení podpořit také pohyb chodců a cyklistů kolem řeky. „Lokalita má své limity v podobě technické infrastruktury, páteřní kanalizace, výškového rozdílu v území či návaznosti na okolní zástavbu. Jako ideální se jeví podzemní parkoviště, jehož příjezdové a odjezdové komunikace je nutné zkoordinovat s autobusovou zastávkou či pěší lávkou,“ řekl náměstek primátora.
Město v roce 2022 vyhlásilo veřejnou zakázku na zpracování urbanistického návrhu proměny ulic Bohumínská a Frýdecká i jejich okolí s cílem vytvořit městskou třídu, která odstraní bariéry mezi Moravskou a Slezskou Ostravou a nabídne nové možnosti rozvoje území. Součástí řešení zástavby má být prostupnost mezi ulicí Bohumínskou a nábřežím.
„Urbanistická studie navrhovala redukci jízdních pruhů pro automobilovou dopravu a nové rozdělení prostoru pro všechny účastníky silničního provozu, doplněné o cyklostezky, širší chodníky a zelené pásy se stromořadím. Za zásadní považuje rozvoj veřejné hromadné dopravy, podporu udržitelných způsobů dopravy a snížení využívání individuální automobilové dopravy,“ informovala mluvčí magistrátu Gabriela Pokorná.
Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?