Obyvatelé Moravskoslezského kraje od Nového roku zaplatí více za vodu i za teplo, jejichž ceny se zvedají v posledních letech každoročně. Například krátkodobé jízdenky v ostravské městské hromadné dopravě zdražily už v půlce prosince. Lidé si připlatí i na nájmech, poplatky za odpad se oproti tomu většinou nezvyšovaly.
Cena vody na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, kam dodávají vodu Severomoravské vodovody a kanalizace, stoupne od 1. ledna o 5,17 Kč na 137,92 Kč za metr krychlový. V Ostravě, kde dodávají vodu Ostravské vodárny a kanalizace, cena vzroste o 11,64 Kč na 111,11 Kč. Ve zvýšených cenách se podle vodohospodářů odrážejí především náklady na opravy a obnovu vodárenské infrastruktury nebo personální náklady.
Stoupne i nájemné v bytech společnosti Heimstaden, která je největším poskytovatelem nájemního bydlení v Česku. „Standardní navyšování se bude v průměru pohybovat mezi pěti a šesti procenty. U nově rekonstruovaných a zateplených domů může být navýšení větší, avšak tam očekáváme zase snížení nákladů na spotřebu energií. Dobrou zprávou je, že v příštím roce budeme do zateplení investovat rekordní částku, a to přibližně 800 milionů korun," řekla mluvčí firmy Kateřina Piechowicz. Heimstaden v kraji vlastní a spravuje téměř 43 tisíc bytů.
Mírně zvýší ceny také společnost Veolia Energie, která je největším dodavatelem dálkového tepla v regionu. V oblastech, kde je jejím zdrojem pro výrobu tepla plyn, cena dokonce mírně klesne. Petra Losertová za společnost řekla, že v ostatních lokalitách se navýšení cen bude pohybovat v průměru kolem pěti až šesti procent.
„Mírné navýšení cen reflektuje meziroční inflaci, především pak růst nákladů na výrobu a distribuci tepla i údržbu a opravy teplárenské soustavy. Dalším faktorem pro cenotvorbu je také růst cen paliv, zejména uhlí, a dále emisních povolenek, jejichž cena sice meziročně klesla, ale dlouhodobě stoupá," uvedla Losertová. Dodala, že zdražování firma ovšem promítá do cen postupně, nikoliv skokově.
Od 1. ledna zřejmě zdraží také společnost ČEZ Teplárenská, která dodává teplo do Bohumína či Orlové na Karvinsku. Konkrétní údaje ale zatím nesdělila. „Zvýšení ceny v roce 2025 by se nemělo přehoupnout přes osm procent," informovala na svých internetových stránkách bohumínská radnice.
Už od 15. prosince zdražily krátkodobé jízdenky v ostravské MHD. Cena hodinových jízdenek stoupla z 30 na 32 korun, u zlevněných pro děti do 15 let z 15 na 16 korun. Desetiminutové jízdenky zdražily o korunu na 24 korun, zlevněné na 12 korun. Stoupla rovněž cena jízdenek kupovaných prostřednictvím SMS, které platí v pracovních dnech 70 minut a o sobotách, nedělích a svátcích 90 minut. Místo dosavadních 35 korun za ně cestující nově platí 38 korun, u zlevněných to je 19 místo 17 korun. „Tento krok umožňuje udržet ceny dlouhodobých jízdenek na stávající úrovni i v následujícím období," uvedl Dopravní podnik Ostrava.
Poplatky za odvoz a zpracování odpadu města většinou nezvedala. Výjimkou jsou například Odry na Novojičínsku. „Vzhledem ke stále rostoucím cenám za svoz i likvidaci komunálního odpadu dojde od ledna příštího roku k navýšení poplatku za odpad na 684 Kč ročně za osobu. Cena se oproti tomuto roku navýší o 96 Kč, což představuje osm Kč měsíčně," oznámila oderská radnice.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.