V poutním chrámu na Bruntálsku byly při nedělní mši instalovány ostatky významné české světice. Kousek její čelisti se našel ve Španělsku, od svatořečení Anežky České v těchto dnech uplynulo 35 let.
Patrončiny ostatky získal rektor poutního místa Sebastian Gruca přímo z generální kurie řádu menších bratří v Římě. Tam se dostaly v 50. letech minulého století ze Španělska, kde byly uloženy v bývalém královském sídle Escorial nedaleko Madridu. Tam je našel člen františkánského řádu Šimon Jaroslav Zuska v roce 1952.
„Jel jsem v roce 1950 do Říma na zakončení svatého roku. Zde jsem se dozvěděl, že ostatky Anežky České měly být převezeny do Španělska. Spodní čelist měla skončit v Escorialu, kde jsou pochováni králové. Tam je za hlavním oltářem nějakých osm tisíc ostatků. Ty byly sice označené, ale chyběl k nim seznam. V Římu jsem si v roce 1952 vyřídil papíry, abych měl přístup, kam jsem potřeboval. Dostal jsem se tam, ale chyběl seznam a já měl hledat. Zamkli mě a já nevěděl odkud začít. Hodinu a půl jsem se jen modlil, jak se do toho dostat. Poté přišel správce a zeptal se mne, jestli věřím na zázraky. V ruce měl obálku. V právě došlé poště nalezl psaní se seznamem ostatků. Najisto jsme šli do skříňky označené 'Of Beate Agnes Pragenzis'. Zde jsem objevil krásný, čistý chrup Anežky České," popsal Zuska.
Nejde o jedinou vzácnou relikvii, kterou lze ve cvilínském kostele zhlédnout. Uložena tam je například relikvie svatého Maxmiliána Kolbeho v podobě vousu, který uchoval klášterní holič poté, co pozdějšího mučedníka oholil po jeho návratu z Japonska.
„Věřící mohou uctít také ostatky papeže Jana Pavla II nebo ostatky svatého Kříže," doplnil za diecézi Libor Rösner.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.