Nově vydaný zpěvník Přiběželi do Betlema pastyře oživuje lašské lidové písně. Jeho vydání doprovází CD s nahrávkami. Určen je pro školy, sbory i cimbálové muziky. Autoři projektu vycházeli se sbírky, kterou během svých životů nashromáždili zakladatel Lašského muzea v Kopřivnici Emil Hanzelka a sběratel lidových písní Leopold Vícha. Novinářům to dnes řekla Petra Čaníková z Kulturního domu v Kopřivnici na Novojičínsku. Podle ní se jedná o první počin, který tak komplexně mapuje lašskou lidovou tvorbu.
Lašsko je etnografický region ve východní části českého Slezska a v severovýchodním cípu Moravy. Vyniká folklórem, především pak typickým tanečním stylem. Na Lašsku se hovořilo lašským nářečím. Dnes jej lze slyšet pouze náhodně u některých starších obyvatel či na vystoupeních lašských folklorních souborů. Z této oblasti pocházel například Leoš Janáček, který zde čerpal inspiraci pro svou tvorbu.
Výběr a úpravu písní provedla sbormistryně smíšeného pěveckého sboru Valentin. Zpěvník vychází ze sběratelské činnosti Víchy a Hanzelky, jejichž originální sbírky jsou uloženy v Muzeu Fojtství v Kopřivnici. Leopold Vícha (1846 až 1921) byl učitelem a sběratelem lidových písní. Jeho žák Emil Hanzelka (1886 až 1973) založil Lašské muzeum v Kopřivnici a působil jako vlastivědný a muzejní pracovník. Jejich práce navazuje na tradici, kterou ve svých dílech reflektoval i hudební skladatel Leoš Janáček, rodák z nedalekých Hukvald, jenž se rovněž inspiroval lašským folklorem.
Zpěvník i CD nahrávku vydal Kulturní dům Kopřivnice. "Projekt přináší jedinečný výběr tradičních lidových koled a žertovných písní z regionu Lašské brány Beskyd," uvedla Čaníková.
K nově vydanému zpěvníku Přiběželi do Betlema pastyře jsou navíc k dispozici metodicky zpracované jednohlasé varianty koled a žertovných písní s audionahrávkami instrumentálních doprovodů cimbálové muziky. Pěvecký sbor Valentin vydal v souvislosti s nově představeným zpěvníkem také CD, které obsahuje hudební nahrávky většiny písní uvedených ve zpěvníku. "Tento audio materiál může sloužit jako doplněk pro sbory a jednotlivce při studiu a provádění skladeb," doplnila Čaníková.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.