Bývalá šlechtická sídla, nevěstince i zmizelé letiště. Kronikář napsal knihu o zaniklých místech Ostravy

Autoři , | Foto z archivu Petra Lexy Přendíka

Petr Lexa Přendík je ostravský historik, který zároveň působí jako kronikář na Úřadě městského obvodu Ostrava-Jih. Napsal několik knih a v roce 2020 založil projekt Ostravské pěšiny, v rámci kterého pořádá komentované prohlídky po celé Ostravě nebo fotopřednášky v ostravském kině Luna. O své působením se pro redakci Ostravské Drbny rozhovořil loni v srpnu. Letos v březnu Přendíkovi vyšla nová kniha, která v sedmi kapitolách ukazuje nejen to, jak se moravskoslezská metropole měnila napříč časem, ale také upozorňuje na místa nebo stavby, o něž město definitivně přišlo.

Zaniklá Ostrava a její pěšiny

Bývalá šlechtická i podnikatelská, sídla, židovský odkaz i historie dopravy. Podobná témata populární badatel a historik Petr Lexa Přendík přibližuje ve své nové knize Zaniklá Ostrava. V sedmi kapitolách doplněných o autentické dobové fotky mladý kronikář ukazuje proměnu moravskoslezské metropole napříč časem. Připomíná také místa a stavby, o něž město přišlo a postupně upadly v zapomnění. 

„Spousta lidí vnímá Ostravu jako socialistické město, ale její historie sahá daleko hlouběji, jen je ji třeba objevit,“ řekl Přendík, který od roku 2020 pořádá komentované vycházky napříč městem. Zájem byl zpočátku malý, do půl roku s ním ale na po stopách místní historie chodily desítky nadšenců. 

Plánem bylo vyzkoušet mých sedm tras, říká zakladatel projektu Ostravské pěšiny Petr Lexa Přendík

Petr Lexa Přendík je ostravský historik, který působí jako kronikář na Úřadě městského obvodu Ostrava-Jih. Napsal několik knih a v roce 2020 založil projekt Ostravské pěšiny, v rámci kterého pořádá komentované prohlídky po celé Ostravě nebo...

„Ostravské pěšiny lze dnes charakterizovat jako alternativní průvodce městem a jeho okolím s inovativními a neotřelými přístupy k poznání. Oproti běžným ostravským průvodcům projekt klade důraz na neprobádaná témata a nepoznaná místa," vysvětlil historik na svém webu. 

Zapomenutá místa

Právě těmto místům se mimo jiné věnuje ve své nové knize, kterou pokřtil v ostravském kině Luna. Popisuje lokality, které ještě v druhé polovině 20. století vypadaly úplně jinak než dnes.

„V textech a historických i současných fotografiích mohou čtenáři a fanoušci ostravské historie Ostravy navštívit místa, kde kdysi stály synagogy, barokní kaple sv. Lukáše či Německý dům. Detailně prozkoumají historii ostravských hradů, tvrzí, zámků a podnikatelských vil," popsal Přendík.

Staré Lauby, letiště v Hrabůvce i Německý dům

Kniha slibuje ochutnávku dnes již zaniklých rybničních soustav, hospod, církevních památek, dolů, zámků i židovských synagog. „Autor vás provede místy, kudy se prohnaly významné historické události, i podniky, ve kterých nevázaně bujely neřesti," slibuje anotace knihy. Čtenáře kronikář bere na exkurzi také na staré Lauby, bývalé letiště do Německého domu. Porozumí tedy historii napůl zaniklé trati mezi Svinovem a Porubou či dávno zmizelé letiště v Ostravě-Hrabůvce. 

„Kniha je nostalgickým klíčem k tajemstvím mnoha zákoutí Ostravy, o kterých možná tušíte, ale nikdy jste je neviděli přímo. Díky srovnávacím fotografiím čtenáři zjistí, že na místě bývalého letiště dnes stojí sídliště, místo starých laub vyrostla nová zástavba, namísto hlavní synagogy byla postavena část obchodního domu Laso a parcela po Německém domě je dodnes prázdná,“ popsal autor.

O někdejších nevěstincích i bombardování Ostravy

Kronikář se zaměřil také na nevěstince a prostituci, která byla typická pro zaniklé Lauby. Informace čerpal například z policejních zpráv nebo stížností spolků. „Třeba v roce 1932 bylo v Ostravě evidováno přes 1 700 prostitutek, což je dost velké číslo vzhledem k tomu, že město tehdy mělo okolo 120 tisíc obyvatel," uvedl. 

Podobným tématům se Přendík už téměř dva roky věnuje také v zábřežském kině Luna. Každý měsíc svým fanouškům představuje jednu z kapitol ostravské historie. Přednáší o někdejších ostravských nevěstincích, slavných podnikatelích nebo třeba o bombardování Ostravy spojeneckými bombardéry za druhé světové války.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Ostrava, projekt, historie, kniha, přednáška, kino, průvodce, film, Petr Lexa Přendík, Zaniklá Ostrava

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.