Třídění odpadu a jeho následná recyklace je v České republice aktuálním tématem. Všechny obce musí ze zákona zajistit místa pro oddělené soustřeďování komunálního odpadu, tedy papíru, plastů, skla, kovů, biologického odpadu, jedlých olejů a tuků i nebezpečného odpadu. V příštím roce ale začne platit také povinný sběr textilu. Kontejnerů na textil je přitom momentálně po celé republice asi deset tisíc. Ostrava navíc textil sbírá už přes deset let.
Sběr textilu v moravskoslezské metropoli přispívá k udržitelnému způsobu života. První kontejnery na sběr obnošeného textilu byly po městě rozmístěny už v roce 2013. Postupně bylo v Ostravě rozmístěno přes 120 kontejnerů. Textil a oblečení, které už nevyužijí, mohou Ostravané odnést také do sběrných dvorů nebo předat charitativním organizacím.
„Množství sebraného textilu postupně roste a v posledních třech letech občané každý rok odloží asi 500 tun ročně. Přibližně stejné množství pak obyvatelé předají do charitativních provozoven nebo odevzdají prostřednictvím dobrovolnických sbírek. Sběr textilu je důležitou součástí odpovědného přístupu našich obyvatel k životnímu prostředí a dalšímu životnímu cyklu textilního odpadu,“ uvedl náměstek primátora pro životní prostředí Aleš Boháč (ANO).
Vytříděné textilie buď využijí charity, nebo se použijí v průmyslové výrobě. Vznikají z nich například stavební desky, které slouží jako izolační vrstva nebo náhrada za sádrokarton. Textil je důležitou surovinou k výrobě zvukových a izolačních výplní v autoprůmyslu či výrobě čistících textilií, netkaných textilií nebo zátěžových rohoží. Posloužit může také k výrobě městského mobiliáře, konkrétně desek a profilů v podobě laviček, pískovišť, krytů odpadkových košů, zástěn či zahradního nábytku.
Recyklované vybavení využil například městský obvod Mariánské Hory a Hulváky. „Pořídili jsme dvě pískoviště na dětské hřiště a 12 lavic, které byly umístěny na sídlišti a zastávce MHD. Neschází ani odpadkový koš, vše z recyklovaného textilu. Jeho využití mi přijde smysluplné, přispějeme ke snížení uhlíkové stopy. Nezanedbatelným bonusem je i bezúdržbovost tohoto mobiliáře," vysvětlil starosta obvodu Patrik Hujdus (Nezávislí).
Od roku 2016 mají Ostravané k dispozici také nádoby na biologický odpad u rodinných domů, od roku 2022 byly doplněny nádoby na použitý jedlý olej a tuk. S velkým úspěchem se setkalo také rozdání setů tašek na třídění papíru, plastů a skla do všech ostravských domácností. Zájem o třídění odpadu následně vzrostl. „Zamýšlíme navýšení počtu kontejnerů k odkládání použitého šatstva. Největší vliv na třídění má ovšem ekologická výchova mladé generace,“ doplnil primátor Jan Dohnal (Spolu).
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.