Ostravské zoologické zahradě se daří rozmnožovat ohrožené makaky lví. Napomohl tomu přesun do nové expozice Wanderu i loňský dovoz chovného samce, který se dobře sžil se samicemi. V zoo se od jeho příchodu narodilo už sedm mláďat těchto vzácných indických primátů, poslední přišlo na svět tento měsíc. Novinářům to dnes sdělila mluvčí zahrady Šárka Nováková.
Chovu makaků lvích se zahrada věnuje od roku 1978. Do roku 2022 ale žili v pavilonu postaveném v 60. letech minulého století, který už neodpovídal chovu zvířat v moderních zahradách. Před dvěma lety se skupina makaků přestěhovala do expozice Wanderu, která opicím nabízí mnohem více prostoru i vzrostlé stromy. Loni v květnu navíc zahrada z bulharské Zoo Sofia přivezla k 11 samicím nového chovného samce.
"Zpočátku byl od samic oddělen, ale měl s nimi vizuální kontakt. Samice byly zvědavé a většinu dne trávily pozorováním samce. Samec o ně projevoval zájem a silně vokalizoval, stejně jako samice. Samec byl vůči samicím velmi klidný, sedával blízko mříží a měl zájem o dění kolem. Přímé spojování samce se skupinou proběhlo poklidně po necelém měsíci, samec po pár hodinách začal dokonce samice pářit,“ uvedla zooložka Pavla Slavíčková.
První mládě se v nové expozici se narodilo v lednu, v jarních měsících pak další čtyři, z nichž jedno se ale narodilo mrtvé a jedno uhynulo po pár dnech. Důvodem byl pravděpodobně vysoký věk a nezkušenost rodičky. Šesté mládě přišlo na svět koncem léta a poslední v listopadu.
"O všechna mláďata příkladně pečují jejich matky a další samice, tety. Do péče nijak nezasahujeme, vše necháváme na samicích. Je to jediná správná cesta, aby si zvířata zachovala přirozené instinkty a návyky,“ doplnila Slavíčková.
Podle mluvčí je narození mláďat důležité i pro mladé samice, které ještě neměly mláďata. "Je důležité, že mohou pozorovat starší a zkušenější samice při odchovu potomků. Péče o mláďata není u primátů vrozená, ale zvířata ji získávají pozorováním a vlastní zkušeností, když s odchovem pomáhají jiným samicím," vysvětlila mluvčí.
Aktuálně čítá ostravská skupina makaků lvích 17 členů – chovného samce, 11 chovných samic a pět přeživších letošních mláďat, jejichž pohlaví zatím chovatelé neznají. V tomto období se makaci lví, kteří patří k nejohroženějším druhům makaka, zdržují převážně ve vytápěných vnitřních prostorech pavilonu Wanderu, kde je mohou pozorovat návštěvníci.
V přírodě podle odhadů žije méně než 2500 jedinců. V Červené knize je makak lví veden jako ohrožený druh. V Zoo Ostrava se dosud podařilo odchovat přes 70 mláďat této opice.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.