Halda Heřmanice představuje dlouhodobou zátěž pro Ostravu i zbytek regionu. Obří masa vznikla navršením odpadu po černouhelné těžbě a zůstává jedním z předních ekologických strašáků. Likvidaci haldy má na starosti státní podnik Diamo, který v průběhu roku předložil návrh sanace, následně jej však stáhl.
Sanace a ekologická stabilizace haldy jsou stále aktuálními tématy. Podle vedení města se momentálně připravuje projektová dokumentace sarkofágu. Jeho výstavba by měla začít už na jaře. Halda se rozkládá takřka přes sto hektarů, kvůli vysokému obsahu uhlí a dalších hořlavých materiálům u ní často dochází k podzemním požárům. Při nich unikají nebezpečné oxidy.
Halda má několik vlastníků, její sanaci a rekultivaci má na starosti státní podnik Diamo. Předložený plán na sanaci však zamítl Obvodní báňský úřad pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj. S přepracovaným projektem sarkofágu a výstavbou vzdušných stěn by Diamo chtělo začít už na jaře příštího roku. Obdobné kroky před 12 lety podniklo v Libušíně na Kladensku, kde skutečně došlo k významnému poklesu teplot.
„V tuto chvíli intenzivně připravujeme podklady pro vyhlášení veřejné soutěže pro zpracovatele projektu sanace. Předpokládáme, že tendr bude vyhlášen ještě do konce roku. Na Heřmanické haldě v současnosti mimo jiné vzorkujeme pomocí velkoobjemových vrtů, abychom zjistili, co je uloženo v oddělovací stěně. Díky velkorozměrovým zkouškám bude vypracován znalecký posudek na to, zda stěna splňuje funkci, a to, aby zabránila prostupu termické aktivity směrem ke skládce chemických odpadů," uvedl mluvčí podniku Tomáš Indrei.
„Stydím se za státní podnik, který po dvaceti letech zjistí, že neví, jak sanovat a potřebuje nová povolení. Se sarkofágem dokážu souhlasit, ale je potřeba brát ohled na místní a jejich životy," uvedl k problematice náměstek primátora Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu).
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.