V Ostravě chybí pěstouni. Dočasných rodin by město potřebovalo o třetinu více

Autoři | Foto Pixabay.com

Začátek roku 2025 přinesl mnoho změn, nově například platí zákaz umisťování dětí mladších čtyř let do ústavů. V Ostravě se o ty nejzranitelnější starají pěstouni na přechodnou dobu, v jejich péči mohou děti zůstat maximálně jeden rok. Moravskoslezská metropole má v současné době 28 pěstounských rodin, pouze pět z nich je ale v tuto chvíle schopné přijmout do péče dítě.

Kojenecké ústavy se ruší

Ostrava se momentálně potýká s akutním nedostatkem pěstounů na přechodnou dobu. Pouze pět rodin v tuto chvíli nemá svěřence. Pokud jde o celý kraj, v tuto chvíli se zhruba 160 pěstounů přechodně stará o 170 dětí. Podle hejtmanství je severní Morava na ukončování provozu kojeneckých ústavů připravená. V regionu teď není ani jedno dítě do tří let, které by nenašlo náhradní rodinu. Pěstouni jsou ale stále potřeba, Ostrava by jich potřebovala asi o třetinu více.

Nedostatek přechodných pěstounů

„Již koncem roku 2024 a v prvních týdnech letošního roku je viditelný nárůst počtu dětí, kterým je potřeba zajistit pěstounskou péči na přechodnou dobu,“ uvedla Lenka Honusová Russová, vedoucí oddělení sociálně-právní ochrany dětí ostravského magistrátu.  

V Ostravě je celkem 1031 osob pečujících, kteří se starají o 1186 dětí svěřených do náhradní rodinné péče. Oddělení sociálně-právní ochrany dětí Magistrátu města Ostravy eviduje v loňském roce 262 případů dětí, které byly svěřeny do náhradní rodinné péče. Existuje více forem náhradní rodinné péče, které se liší především mírou přijetí dítěte do vlastní rodiny, právy a povinnostmi pečovatelů.

Dlouhodobá pěstounská péče

Dětem, které se nemohou vrátit do svých biologických rodin, slouží dlouhodobá pěstounská péče. Pěstoun při výchově dítěte rozhoduje o běžných záležitostech, zároveň ale musí zajistit kontakt dítěte s jeho původní rodinou a osobami, které jsou mu blízké. Pěstouni dětem zajišťují péči a výchovu místo rodičů, nejsou ale jejich zákonnými zástupci. O dítě pečují tak dlouho, dokud je to potřeba, někdy až do jejich dospělosti. 

 „Pokud jde o dlouhodobou pěstounskou péči, v rámci kraje jsou k dispozici asi čtyři desítky rodin. Nepoměr zmíněného počtu 170 dětí v přechodné pěstounské péči a 40 rodin pro péči dlouhodobou logicky vyvolávají obavy o tom, jakým způsobem bude pro všechny děti mladší čtyř let zajištěn nový domov. Starší děti, které svůj domov hledají, jsou také dosud umístěny v dětských domovech," sdělil vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví ostravského magistrátu Zdeněk Živčák.

V případě pěstounské péče zůstává rodičům rodičovská odpovědnost a vyživovací povinnost k dítěti. Pěstoun může uzavřít dohodu o výkonu pěstounské péče, na jejím základě získá podporu a pomoc při péči o svěřené dítě. V ústavech stále zůstává přes 600 dětí mezi šesti a osmnácti roky.


 

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Ostrava, pěstounská péče, domov, dětský domov, adopce, výchova, rodina

Komentáře

Petr Ševčík

Nedostatek pěstounů není podstatou problému. Řešit problém tím, že zaplatím lidi, kteří suplují neschopnost, nebo spíše neochotu starat se o své děti, je špatné. Takoví lidé by neměli mít další děti, pokud nedokáží ty první vychovat.

Neděle, 2. března 2025, 11:33Odpovědět

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.