Dnes, 15:00
Značný počet výjezdů k pacientům s kolapsovými stavy zaznamenali během uplynulých tří dnů moravskoslezští záchranáři. Ošetřovali více než stovku osob v souvislosti s horkým počasím, kdy teplota vzduchu ve stínu dosahovala až 34 °C.
„Třetina pacientů si při kolapsu způsobila zranění, zejména na končetinách nebo hlavě, více než polovinu pak tvořili lidé starší šedesáti let. Nejčastější příčinou byla dehydratace a přehřátí při dlouhém pobytu na přímém slunci. Část pacientů byla pod vlivem omamných a psychotropních látek nebo alkoholu, který k dehydrataci organismu přispívá,“ informoval Lukáš Humpl, mluvčí krajské záchranné služby.
Zdravotníci varují, že dehydratace může v takto horkých dnech vzniknout poměrně rychle. Nejvíce jsou ohroženi senioři, děti a lidé s vysokou fyzickou zátěží. Mezi příznaky patří pocit žízně, sucho v ústech, tmavá moč, zvýšená únava, celková slabost, zrychlený tep, bolest hlavy, závratě, zmatenost, prekolapsové stavy až porucha vědomí. Důležité je pít průběžně po celý den, nejlépe neslazené a nealkoholické nápoje. Při zvýšeném pocení je vhodné doplňovat také minerály.
„Při kolapsu zvažte volání na linku 155. Pokud jde o jinak zdravého jedince s nízkým příjmem tekutin, je důležité jejich doplnění, uložení pacienta do stínu či chladnějších prostor a aktivní chlazení. Pokud dojde k normalizaci stavu u jinak zdravého člověka, není zásah záchranářů nutný,“ zdůraznil mluvčí záchranné služby.
Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?
Aktualizováno 21. června, 13:23