Zhruba deset let práce a zhruba tři miliardy korun. Tolik má stát sanace heřmanické haldy, která je jedním z největších ekologických problémů v zemi. Dnes v Ostravě rozhodující data a finanční částky oznámili společně minstr financí Zbyněk Stanjura (Spolu) a ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela (STAN).
Byla i vybrána metoda, kterou bude halda sanována. Ve hře bylo celkem pět variant. Zvítězila metoda zatěsnění termicky aktivní části haldy a její oddělení od studené části pomocí oddělovacích stěn. „Tato metoda je nejvhodnější z hlediska zajištění ochrany životního prostředí v okolí a zdraví obyvatel i z hlediska omezení negativních dopadů během prací. Úsilí vlády tedy po mnoha letech přinese řešení tohoto pozůstatku po dřívější těžební činnosti,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
„Definitivní vyřešení problému hořící části heřmanické haldy je něco, na co Ostrava a celý Moravskoslezský kraj čekají už řadu let. Předchozí vlády s problémem nic nedělaly,“ uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura, s tím, že je připraven potřebnou finanční částku zajistit ve státním rozpočtu. Likvidaci haldy bude provádět státní podnik DIAMO. Ten již obdobným způsobem zlikvidoval haldu v Libušíně na Kladensku.
„Státní podnik DIAMO má s touto metodou vlastní zkušenosti, přičemž i po 12 letech od ukončení prací se tato metoda osvědčila. Po realizaci došlo k významnému poklesu teplot v odvalu,“ vysvětlil ředitel státního podniku DIAMO Ludvík Kašpar. Podle jeho odhadu začnou práce na sanaci haldy v ideálním případě již na začátku příštího roku.
Stav stále aktivní haldy v Heřmanicích ve Slezské Ostravě posuzovala pracovní skupina zřízená Ministerstvem průmyslu a obchodu. Každá z pěti možných variant likvidace haldy byla hodnocena z hlediska časové a finanční náročnosti, ekologických dopadů a spolehlivosti na základě postupů dříve zvolených v Česku i v zahraničí.
Zvolený způsob sanace konkrétně zahrnuje vytvoření ochranného sarkofágu a stavbu dvou nových oddělovacích stěn B a C, které naváží na již budovanou stěnu A. Cílem je oddělit termicky aktivní části haldy od nezasažené hlušiny, skládky chemických odpadů a kalových nádrží. Hlavním cílem je co největší utěsnění hořícího odvalu a zamezení přístupu vzduchu. Efektivní izolaci pak zajistí použité materiály, jako jílovitá zemina nebo stabilizát z elektrárenského popílku.
Podle ředitele Kašpara zvolená metoda nejen chrání životní prostředí a zdraví obyvatel, ale také nabízí možnosti pro využití odváděného tepla z haldy k vytápění okolních objektů. Pilotní projekt na toto téma již řeší Vysoká škola báňská-TUO ve spolupráci se společností Veolia a státním podnikem DIAMO. Občané Heřmanic a okolí by pracemi na haldě měli být dotčeni co nejméně. Nyní si zejména stěžují na prašnost. „Zásahy do hořící části haldy, které přinášejí oblaka červeného prachu, budou minimalizovány. Na místní obyvatele budeme brát maximální ohledy,“ přislíbil ředitel DIAMO Ludvík Kašpar.
DIAMO také pracovní skupině představilo první výsledky posíleného monitoringu ovzduší v okolí heřmanické haldy, které probíhá od začátku června na dvou lokalitách, a to ve Vrbici a v Muglinově. Kontinuální monitoring za první měsíc potvrdil, že halda negativně neovlivňovala ovzduší ve svém okolí. Z kontinuálního monitoringu za první měsíc vyplývá, že naměřené koncentrace všech škodlivin, které Zdravotní ústav měří nebo stanovuje na obou místech, nevykazují žádné výkyvy oproti jiným měřicím stanicím v Ostravě.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.