Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) chce v lednu uvést do provozu nový robotický ozařovač CyberKnife (kybernetický nůž). Na jeho pořízení získalo zdravotnické zařízení finance z Národního plánu obnovy ministerstva zdravotnictví. Z něho na nákup nového přístrojového vybavení a technologií k léčbě onkologických a hematoonkologických pacientů směřuje do nemocnice téměř 218 milionů korun. Jakmile bude nový CyberKnife uveden do provozu, původní přístroj nemocnice vyřadí, řekla mluvčí nemocnice Petra Petlachová.
Nový kybernetický nůž už nemocnice pořídila a pracuje se na jeho instalaci a zprovoznění. „CyberKnife je roboticky řízený ozařovací přístroj, umožňující aplikaci velmi vysokých dávek záření do velmi malých objemů v těle. Ozařuje s desetkrát až třicetkrát větší přesností než jiné lineární urychlovače. Systém umí kontrolovat pozici nádoru během ozařování, takže reaguje na sebemenší pohyby pacienta nebo jeho vnitřních orgánů. Nedochází tedy k poškození zdravé tkáně a záření je zacíleno pouze na nádor s přesností na dva milimetry," uvedla mluvčí.
Zařízení umožňuje léčit i malé nádory v důležitých oblastech těla, například karcinomy plic, prostaty, jater, slinivky, páteře, hlavy a krku. Jedná se o neinvazivní alternativu chirurgického zákroku, léčba se provádí ambulantně.
Loni v nemocnici s pomocí kybernetického nože léčili 660 pacientů. Jeho prostřednictvím provedli 3300 takzvaných frakcí, tedy ozářek. Nový přístroj je ale technicky dokonalejší, a doba ozařování tak bude kratší. Nemocnice proto předpokládá, že počet léčených pacientů stoupne zhruba na 800 za rok, a navýší se tak i počet frakcí.
„V momentě, kdy bude nový CyberKnife nainstalován a vyladěn tak, že začne léčit pacienty, starý bude odstaven. Jinými slovy, nepojedou paralelně, nebudeme v jeden okamžik léčit pacienty na dvou, ale jen na jednom," podotkla mluvčí.
Původní robotický ozařovač v nemocnici funguje od roku 2010. „Na nový kybernetický nůž se už všichni opravdu těšíme. Ten původní má 15 let a je opotřebovaný jako by měl 30. Někdy se jedná o alternativu chirurgického výkonu, někdy se nám podaří oddálit využití náročné systémové léčby, a někdy jde o jediný rozumný postup," uvedl přednosta Kliniky onkologické FNO Jakub Cvek. Pořízení CyberKnifu za téměř 156 milionů korun bez DPH pokryje dotace z Národního plánu obnovy. DPH ve výši téměř 33 milionů korun uhradí nemocnice z vlastních zdrojů.
Kromě CyberKnifu nemocnice peníze z Národního plánu obnovy využije například i na nákup přístrojů pro neuroonkologické operace, které mimo jiné umožní provádět zcela nový typ zákroků při léčbě nádorů mozku. „Nová Sterotaktická laserová ablace v kombinaci s modernizovanou navigací umožní miniinvazivně zmenšit nádorové ložisko v mozku u rizikových pacientů. Vzhledem k nízké invazivitě procedury lze takto operovat i v hlubokých, špatně dostupných oblastech mozku a u pacientů, kteří by nezvládli rozsáhlejší otevřený neurochirurgický výkon,“ řekl přednosta Neurochirurgické kliniky FNO Radim Lipina. Spuštění Sterotaktické laserové ablace je plánováno na květen příštího roku.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.