Nebezpečným virem HIV se v Česku nakazí zhruba 260 lidí ročně. Přestože počet případů je nízký, v posledních letech mírně narůstá. Do ostravských ulic proto opět vyjede preventivní tramvaj proti AIDS. Osvětu bude šířit ve čtvrtek 28. listopadu od 14 do 17 hodin, a to po trase linky číslo 8 mezi zastávkami Hlavní nádraží a Poruba vozovna. Cestující se seznámí s prevencí, výskytem a způsoby nákazy virem HIV.
Zakoupením červené stužky lidé přispějí na prevenci proti šíření HIV/AIDS a podpoří ty, kteří s touto nemocní žijí. Cenné informace předají odborníci a medici. Cestující také dostanou materiály o prevenci. Speciální tramvaje letos kromě Ostravy vyjedou také v Praze, Brně, Plzni a Liberci.
Před obchodním centrem Forum Nová Karolina bude možné se na HIV bezplatně a anonymně otestovat. Odběr se provádí z prstu, nebolí, a výsledky jsou známy do 15 minut. Mobilní poradna R-R bude k dispozici od 15 do 19 hodin. O možnostech pravidelného testování nebo používání kondomů si lidé mohou popovídat s preventisty, mediky a proškolenými dobrovolníky.
Ke Světovému dni boje proti AIDS se každoročně zapojují Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě, IFMSA CZ Ostrava, Lékařská fakulta Ostravské univerzity a další organizace. Podle Lékařů bez hranic na světě v současné době žije přibližně 39 milionů lidí s HIV. V roce 2022 kvůli viru a jeho nedostatečné léčbě zemřelo 630 tisíc lidí a 1,3 milionu se nově nakazilo. Od roku 2004 se ale podařilo snížit úmrtnost v souvislosti s AIDS téměř o sedmdesát procent.
HIV je virus, který napadá imunitní systém člověka a oslabuje ho. Pokročilým stádiem infekce HIV je onemocnění AIDS (syndrom získaného selhání imunity), kdy se imunita nedokáže vyrovnat se závažnými ani bežnými infekcemi. HIV pozitivní je ten, kdo se nakazil virem HIV. Neznamená to ale, že už trpí AIDS.
Jak se projevuje nákaza virem HIV? Inkubační doba viru může být dlouhá, někdy se mluví až o desti měsících. U části nakažených se ovšem během 3 až 6 týdnl od nákazy objeví chřipkové příznaky - bolesti svalů a kloubů, malátnost, únava, zduření lymfatických uzlin a zvýšená teplota. Nákaza se ale nemusí objevit vůbec, poté mluvíme o tzv. bezpříznakovém nosičství viru HIV.
Testování na HIV infekci je účinným nástrojem ke zlepšení prognózy pacientů. Včasný záchyt nemoci a následné zahájení léčby výrazně zlepšují kvalitu života lidí s HIV. Virus mimo organismus přežívá jen krátkodobě, a navíc velmi špatně, největší riziko nákazy proto představuje člověk, který je v akutním stádiu infekce a má nejvíce virů v krvi.
K přenosu HIV nejčastěji dochází při jakémkoliv pohlavním styku, krví (jehly nebo holicí strojky) a z matky na dítě. A to už v děloze, při porodu nebo i kojením. Pokud se žena neléčí, je riziko přenosu na dítě 20 procent. Pokud pravidelně užívá léky, riziko se snižuje na 1 %.
Představa o nákaze vdechnutím nebo bodnutím hmyzem je mylná. HIV se nepřenáší ani běžným společenským kontaktem jako je stisk ruky, obejmutí, políbení, užívání společného WC nebo sdílením nádobí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.