V Česku byl po více jak pěti letech objeven nebezpečný parazit svalovec. Veterináři z Olomouce jej prokázali u prasete divokého uloveného na Frýdecko-Místecku blízko polských a slovenských hranic. Svalovec vyvolává onemocnění zvané trichinelóza, to může končit i smrtí. Člověk se může nakazit při konzumaci nedostatečně tepelně zpracovaného masa.
Česká republika poporvé od roku 2019 zaznamenala výskyt nebezpečného parazita. Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Olomouc potvrdilo přítomnost svalovce u divočáka uloveného v Bukovci u Jablunkova poblíž Beskyd. Informaci potvrdil Petr Majer ze Státní veterinární správy.
„Poslední podobný nález byl zaznamenán v roce 2019. SVS při této příležitosti připomíná povinnost vyšetřovat všechnu ulovenou černou zvěř na výskyt trichinel," uvedl Majer.
Veterináři v souvislosti s nálezem vydali mimořádná opatření. Ta například zakazují manipulaci s černou zvěří a zvěří náchylnou na trichinelu ulovenou v honitbách daného katastru, a to až do obdržení laboratorních výsledků.
Svalovec vyvolává onemocnění zvané trichinelóza. To provází horečky, třes, nevolnosti, bolesti svalů a další komplikace. V krajních případech může být nemoc smrtelná, k poslednímu tuzemskému úmrtí však došlo v 50. letech minulého století. Nákaza se šíří konzumací nedostatečně tepelně zpracovaného masa.
„Kvůli uvedeným rizikům jsou v České republice dlouhodobě povinně na přítomnost svalovce vyšetřována všechna ulovená i obchodovaná prasata divoká i na jatkách porážená prasata domácí a koně. Dle předběžných údajů bylo v ČR v loňském roce vyšetřeno na trichinely více než 206 tisíc prasat divokých," doplnil Majer.
Kromě prasat parazituje svalovec nejvíce u psů, koček a koní. Z divokých zvířat to kromě divokých prasat jsou drobní hlodavci, lišky, nutrie, tchoři, jezevci, vlci, medvědi, hyeny, lvi nebo mořští savci.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.